Pytanie

Czy należy pobrać podatek u źródła za obsługę domeny, przedłużenie domeny i za korzystanie z serwera?
Sprzedawcą usługi jest firma z USA.
Czy powinnam posiadać certyfikat rezydencji tego kontrahenta?

Odpowiedź

Przychody, o których mowa w pytaniu nie podlegają w Polsce podatkowi u źródła.
Przychody powyższe nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce niezależnie od tego, czy zostanie przedstawiony (udostępniony) przez zagranicznego kontrahenta certyfikat rezydencji, czy też nie.

Uzasadnienie

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p., podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników zagranicznych (niemających siedziby w Polsce) przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.

W sytuacji opisanej w pytaniu nie uzyskujecie Państwo żadnych uprawnień spośród wyżej wymienionych. Nie mamy tutaj do czynienia z przychodami związanymi z prawami autorskimi, ani z przychodami dotyczącymi praw własności przemysłowej. Płatności za usługi związane z domeną internetową nie są także – moim zdaniem – usługami za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, urządzenia handlowego lub naukowego.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. , podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników zagranicznych (niemających siedziby w Polsce) przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze - ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.

Zryczałtowany podatek - zgodnie z przepisami u.p.d.o.p. - dotyczy zatem m.in. przychodów ze świadczenia usług wyraźnie wyżej wymienionych. Nie mamy w tym przypadku do czynienia z tego rodzaju przychodem.
Kontrahent świadcząc usługi, o których mowa w pytaniu, nie świadczy żadnych z usług, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p.
W związku z tym przychody, o których mowa w pytaniu nie podlegają w Polsce podatkowi u źródła.

Należy zresztą zauważyć, że są to przychody z działalności gospodarczej (zyski przedsiębiorstw). Nie są to należności licencyjne nawet w rozumieniu polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (które zawierają szeroką definicją należności licencyjnych włączającą w to pojęcie także płatności za użytkowanie, bądź prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, urządzenia handlowego lub naukowego). W związku z powyższym zauważyć należy, że pojawiła się linia orzecznicza w sądach administracyjnych, zgodnie z którą państwem źródła przychodów z działalności gospodarczej jest państwo, w którym określone czynności zostały wykonane, a nie państwo, gdzie siedzibę ma podmiot wypłacający przychód.

Reprezentatywny dla tej linii orzecznictwa jest choćby wyrok NSA z 2 czerwca 2011 r., sygn. II FSK 138/10, w którym stwierdzono: "Przy wykładni art. 3 ust. 2a i 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uwzględnić, że pod pojęciem "terytorium, z którym wiąże się osiąganie dochodów" należy rozumieć miejsce, gdzie dokonują się czynności lub położone są nieruchomości (źródło), które generują dochód i są jego przyczyną sprawczą. Terytorium takim nie jest obszar, na którym materializuje się efekt świadczonej usługi, z której wynagrodzenie generuje dochód osoby będącej rezydentem kraju innego niż Rzeczpospolita Polska".

W sytuacji opisanej w pytaniu czynności (będące źródłem przychodu) nie były podejmowane w Polsce. Oznaczałoby to, że przychód przez Was wypłacany nie powstał w Polsce. Nie ma więc w ogóle tematu jego opodatkowania w Polsce, gdyż Polska nie jest państwem-źródła tych przychodów.
Przychody powyższe nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce niezależnie od tego, czy zostanie przedstawiony (udostępniony) przez zagranicznego kontrahenta certyfikat rezydencji, czy też nie. Także w przypadku, gdy nie będziecie Państwo nim dysponować – obowiązek poboru podatku u źródła nie powstanie.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)