Pytanie

Jesteśmy podatnikiem VAT. Wydzierżawiamy nasz lokal innej firmie. W marcu 2014 r. zauważyliśmy, że faktury za czynsz z 2013 r. za poszczególne miesiące były wystawiane w zaniżonej wartości, a tym samym zaniżony był VAT należny.
Czy w takiej sytuacji można wystawić jedną fakturę korygującą do kilku faktur?
Kiedy należy ująć ją w deklaracji VAT?
Czy należy korygować poszczególne miesiące, w których VAT został zaniżony?

Odpowiedź

Wystawione faktury korygujące (nie jest bowiem możliwe w przedstawionej sytuacji wystawienie jednej zbiorczej faktury korygującej) należy rozliczyć wstecz, tj. powinny one zostać ujęte w drodze korekty deklaracji VAT-7 za poszczególne miesiące 2013 r.

Uzasadnienie

Sposób rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących zwiększających kwotę VAT należnego jest uzależniony od okoliczności powodujących konieczność dokonania korekt faktur pierwotnych. W przypadku gdy przyczyna korekty powstaje w terminie późniejszym, korekta in plus powinna zostać ujęta na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty (zob. przykładowo wyrok NSA z 25 listopada 2011 r., I FSK 50/11 czy wyrok NSA z 3 kwietnia 2012 r., I FSK 850/11). Natomiast jeżeli przyczyna korekty istniała już w momencie wystawienia faktury pierwotnej (np. popełniono błąd), wówczas korekta powinna być dokonana wstecz, tj. ujęta w rozliczeniu za okres, w którym w wyniku błędu zaniżony został podatek należny (zob. przykładowo wyrok NSA z 1 grudnia 2010 r., I FSK 106/10 czy wyrok WSA w Kielcach z 31 marca 2011 r., I SA/Ke 172/11).

W przedstawionym stanie faktycznym ma miejsce druga ze wskazanych sytuacji, tj. przyczyna skorygowania faktur istniała już w momencie wystawiania faktur pierwotnych (zostały one wystawione błędnie). Oznacza to, że wystawione faktury korygujące (nie jest bowiem możliwe w przedstawionej sytuacji wystawienie jednej zbiorczej faktury korygującej) należy rozliczyć wstecz, tj. ujęte powinny one zostać w drodze korekty deklaracji VAT-7 za poszczególne miesiące 2013 r.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego