Pytanie

Czy można kupić kasę bez możliwości wpisywania NIP?

Odpowiedź

Kupowane obecnie kasy fiskalne powinny umożliwiać wpisywanie na żądanie nabywcy jego numeru NIP. Zakup kasy bez takiej możliwości teoretycznie jest możliwy, ale w krótkim czasie może okazać się bezcelowy.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 363) - dalej r.k.r. - paragon fiskalny na żądanie nabywcy zawiera jego numer identyfikacji podatkowej.
Z kolei w myśl § 10 ust. 1 pkt 17 oraz § 16 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia ministra gospodarki z 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. poz. 1076) - dalej r.w.t.k.r. - kasa fiskalna musi umożliwiać wydruk paragonu z numerem identyfikacji podatkowej nabywcy (na jego żądanie).

Przepisy przejściowe wskazują jednak w § 35 r.k.r., że podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie ważności:
1) decyzji ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.),
2) potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., wydanego po 1 września 2011 r.
- mogą je nadal stosować do prowadzenia ewidencji po upływie tego okresu, pod warunkiem że kasy te zapewniają prawidłowość rozliczeń podatnika.

Jednocześnie z § 36 r.k.r. wynika, że podatnicy użytkujący kasy, o których mowa w § 35 r.k.r. oraz art. 9 ust. 2 ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332) tj. nabyte w okresie obowiązywania potwierdzeń wydanych przed dniem 1 września 2011 r., nieposiadające możliwości technicznych spełnienia wymagań określonych w rozdziale 2 r.k.r., stosują te przepisy odpowiednio.
W świetle tych regulacji, podatnicy korzystający ze "starych kas" stosują zasady określone w rozporządzeniu z 14 marca 2013 r., z uwzględnieniem jednak możliwości technicznych użytkowanych kas.

W tej kwestii już kilkukrotnie wypowiadał się resort finansów. Przykładowo w odpowiedzi podsekretarza stanu w ministerstwie finansów z 27 czerwca 2013 r. na interpelację nr 18537 w sprawie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących czytamy, że jeżeli kasa rejestrująca nie ma możliwości drukowania na paragonie na żądanie nabywcy numeru identyfikacji podatkowej nabywcy, podatnik po 30 września 2013 r. może stosować w dalszym ciągu tę kasę (drukowane przez podatnika paragony fiskalne nie będą jednak zawierać NIP nabywcy).

Decydując się na zakup kasy rejestrującej należy zbadać, czy posiada ona ważne potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje określone w art. 111 ust. 6a u.p.t.u. oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać. Wynika to z art. 111 ust. 3c u.p.t.u.

Może się zatem zdarzyć, że na rynku dostępne będą kasy fiskalne, posiadające ważne potwierdzenie wydane jeszcze w okresie obowiązywania starych przepisów. Dawniej potwierdzenia te wydawane były na okres 3 lat z możliwością przedłużenie ich ważności. Istnieje zatem możliwość nabycia kasy rejestrującej w okresie ważności potwierdzenia, która nie spełnia jednak obecnych wymogów przewidzianych dla kas rejestrujących. Jest to jednak mało opłacalne.

Na rynku obecnie można już spotkać kasy fiskalne spełniające obowiązujące kryteria i warunki techniczne przewidziane dla kas rejestrujących. Zakup kasy niespełniającej tych kryteriów praktycznie mija się z celem. Wygaśnięcie lub cofnięcie ważności potwierdzenia skutkować będzie bowiem koniecznością wymiany kasy fiskalnej.