Odpowiedź:

Moim zdaniem połączenie spółek A i B powinno zostać księgowo rozliczone metodą nabycia.

Uzasadnienie:

Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. – określa dwie metody rachunkowego ujęcia łączących się spółek − metodę nabycia oraz metodę łączenia udziałów (art. 44a ust. 1 u.o.r.). Powyższe metody nie są w żaden sposób uzależnione od sposobu dokonania połączenia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.), tzn. połączenie poprzez przejęcie lub zawiązanie nowej spółki, na którą przechodzi majątek łączących się spółek. Wybór metody rachunkowego rozliczenia połączenia jest uzależniony od określonych przesłanek i warunków, jakie towarzyszą konkretnemu połączeniu. Należy podkreślić, iż metoda nabycia jest metodą „wiodącą” i ma częstsze zastosowanie, natomiast jedynie w niewielu przypadkach można zastosować metodę łączenia udziałów, chociaż w zakresie księgowego rozliczenia połączenia jest to metoda prostsza i mniej kłopotliwa.
Zgodnie z art. 44a ust. 2 u.o.r. w razie łączenia się spółek, na skutek którego nie następuje utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców, można zastosować metodę łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c u.o.r.; w szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również w razie połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną.
Jak wynika z opisu sytuacji, spółką przejmującą była spółka A z o.o., a spółką przejętą spółka B z o.o. W spółce A (przejmującej) 75% udziałów posiadała spółka B (przejęta, która utraci byt prawny w momencie połączenia) oraz 25% osoba fizyczna - pan X. Spółka B (przejęta) posiadała udziałowców (osoby fizyczne), z których pan X posiadał 70% udziałów, natomiast pan Y 30% udziałów w kapitale zakładowym.
Moim zdaniem połączenie spółek A i B powinno zostać księgowo rozliczone metodą nabycia udziałów, ponieważ nie spełniony zostanie warunek do rozliczenia połączenia metodą łączenia udziałów, aby w razie połączenia się tych spółek, nie nastąpiła utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców. Dotychczasowym udziałowcem spółki A (przejmującej) była spółka B, posiadająca 75% udziałów, która po połączeniu utraci byt prawny (zostanie wykreślona z rejestru). W takiej sytuacji trudno jest uzasadnić, że w przypadku tego połączenia nie nastąpi utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowego udziałowca, tzn. spółkę B.

Tadeusz Waślicki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  24.06.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów