Czy mamy prawo odliczyć VAT z faktury, na której nie wskazano miejscowości wystawienia faktury?
Tak, możecie Państwo odliczyć VAT z takiej faktury.
Kwotę podatku naliczonego stanowi przede wszystkim suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (zob. art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Aby możliwe było odliczenie podatku naliczonego z faktury, między innymi, musi być wystawiona prawidłowo, tj. zawierać wymagane przepisami elementy. Błędy i braki w fakturze powodują, że przestaje być ona, co do zasady, dokumentem pozwalającym na odliczenia podatku na niej naliczonego (z wyjątkiem tzw. błędów mniejszej wagi).
Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że wymaganą treść faktur określają przepisy § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.). Przepisy te nie przewidują wymogu, że na fakturach musi być wskazywane miejsce ich wystawienia.
Oznacza to, że na fakturach nie musi być wskazywane miejsce (np. miejscowość) ich wystawienia. W konsekwencji brak takiej informacji nie stanowi błędu w treści faktury. W tej sytuacji niewskazanie miejsca wystawienia faktury nie może wyłączać prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury. Możecie zatem Państwo odliczyć podatek VAT z faktury, na której nie wskazano miejsca (miejscowości) wystawienia faktury (rzecz jasna, o ile zakup udokumentowany tą fakturą wykorzystany jest/zostanie do wykonywania czynności opodatkowanych – zob. art. 86 ust. 1 u.p.t.u.).