Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Czy mamy obowiązek potwierdzenia salda zerowego, w przypadku gdy do paragonu fiskalnego została wystawiona faktura (nabywca był firmą) i zapłata nastąpiła w gotówce w dniu wystawienia paragonu?

Mogą wystąpić dwa przypadki:

1) faktura została wystawiona w chwili wystawienia paragonu, a paragon faktycznie nie został przekazany nabywcy,

2) paragon został przekazany nabywcy, a nabywca wrócił po kilku dniach po fakturę do wcześniej wystawionego paragonu.

Odpowiedź

W analizowanym przypadku nie ma obowiązku potwierdzania salda.

Uzasadnienie

Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę, że saldo jest stanem, w którym suma obrotów Wn danego konta, uwzględniająca bilans otwarcia, nie jest równa analogicznej wielkości występującej po stronie Ma tego konta. Gdy wielkości te są równe, saldo nie występuje. Stan niewystępowania salda często jest utożsamiany z tzw. saldem zerowym, choć w mojej opinii saldo zerowe to po prostu brak salda, a więc niewystępowanie – w przypadku kont rozrachunkowych – ani należności, ani zobowiązania.

Tymczasem przepis art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) zobowiązuje do inwentaryzowania w drodze potwierdzenia salda m.in. należności. Skoro więc brak salda wskazuje na nieistnienie na dzień bilansowy należności od danego kontrahenta, to nie ma czego potwierdzać.

Sytuację tę należy odróżnić od potwierdzania tzw. zerowych sald w przypadku kontrahentów, z którymi jednostka utrzymuje intensywne relacje handlowe. W takich okolicznościach potwierdzenie, że saldo na dzień bilansowy nie występuje, jest jak najbardziej celowe. W naszym jednak przypadku chodzi o kontrahentów, z którymi przeprowadzono pojedyncze transakcje, rozliczone dodatkowo w formie gotówkowej. Stąd też uważam, że – po pierwsze – nie ma czego potwierdzać (nie występuje składnik aktywów), a po drugie – operacje nie miały charakteru częstotliwego, gdzie można byłoby ewentualnie wystąpić o potwierdzenie, że saldo faktycznie wynosi zero.

Piotr Żak, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 8.01.2016 r.