Prowadzę oddział banku. Wystawiam fakturę przychodową na prowizję w dniu ostatniego każdego miesiąca (zgodnie z ustawą datą uzyskania przychodu przy usługach ciągłych jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, w tym wypadku miesiąca). Natomiast fakturę kosztową z banku na powyższe wydatki medialne księguję z datą wystawienia następny miesiąc (bank za koszty miesiąca poprzedniego wystawia fakturę dopiero do pięciu dni miesiąca następnego).
Czy przy przejściu na memoriałowe prowadzenie PKPiR mogłabym powyższą fakturę kosztową zaksięgować w miesiącu mojego przychodu, aby się "zbilansowały"?
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. nie definiuje pojęcia kosztów bezpośrednich i pośrednich. Podział na koszty bezpośrednie i pośrednie powinien być każdorazowo dokonany przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą z uwzględnieniem jej specyfiki i charakteru.
Kosztami bezpośrednimi są koszty, które odnoszą się do konkretnego przychodu, np. zakup towaru. Koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami to zaś, koszty, które są związane z przychodami pośrednio. Mają one na celu zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów. Są to np. koszty usług telekomunikacyjnych, energii elektrycznej, czynszu za najem lokalu, zakupu materiałów biurowych.
W mojej opinii, nabywane przez podatnika usługi stanowią koszty pośrednie. Koszty takie ujmuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zgodnie z art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f.
Przepisy ustawy stanowią, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Datą poniesienia kosztu, dla podatników prowadzących podatkową księgę jest data wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
W przedstawionej sprawie, zmiana metody nie wpłynie znacząco na rozliczenia. Różnica będzie dotyczyła tylko faktur z przełomu roku. Przepisy u.p.d.o.f. stanowią, bowiem, że jeżeli koszty pośrednie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Trzeba nadmienić, że stosując metodę memoriałową podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów nie są obowiązani do rozliczania kosztów pośrednich w okresach miesięcznych. Wystarczające jest przyporządkowanie danego kosztu do danego roku podatkowego.