Pytanie

W tym miesiącu chcę przekazać do użytkowania halę magazynową, która budowałem od 2011 r.
Co należy zliczyć do wartości początkowej?
Jak postąpić w przypadku, gdy mam już podpisane protokoły odbioru i pozwolenie na użytkowanie, natomiast umówiłem się z wykonawcą robót budowlanych (umowa o roboty budowlane), że wystawi mi fakturę dopiero 90 dni po zakończeniu budowy, z 90 dniowym terminem płatności?
Co zrobić w takiej sytuacji?
Jak traktować ten wydatek skoro obiekt będzie przekazany do użytkowania i wprowadzony do ewidencji środków trwałych wcześniej?

Odpowiedź

Wartość usług budowlanych należy zaliczyć do kosztu wytworzenia składnika majątku pomimo tego, że dokument potwierdzający ich poniesienie (faktura) zostanie otrzymany już po oddaniu hali magazynowej do używania. W tym przypadku należy zatem zwiększyć wartość początków środka trwałego, od której są dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Uzasadnienie

W świetle art. 22g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., w razie wytworzenia we własnym zakresie za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się koszt wytworzenia. Za taki koszt uznaje się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Na podstawie powyższych przepisów wynika, że kosztem wytworzenia środka trwałego jest m.in. wartość (w cenie nabycia – a tą znamy, mimo braku wystawienia faktury przez kontrahenta) wykorzystanych usług obcych. W rezultacie, z uwagi na to, że wskazane usługi służyły wytworzeniu środka trwałego, ich wartość należy zaliczyć do kosztu wytworzenia tego składnika majątku pomimo tego, że dokument potwierdzający ich poniesienie (faktura) zostanie otrzymany już po oddaniu hali magazynowej do używania. W tym przypadku należy zatem zwiększyć wartość początkową środka trwałego, od której są dokonywane odpisy amortyzacyjne.