Odpowiedź

Koszty ochrony gruntu, na którym jest prowadzona, czy też lada moment ma być prowadzona inwestycja, należy zaliczyć do kosztów wytworzenia środka trwałego (który w ramach tej inwestycji powstaje).

Okoliczność, że grunt powyższy nie jest jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika prowadzącego inwestycję nie ma znaczenia, o ile tylko budowany środek trwały zostanie przyjęty przez podatnika do używania i będzie objęty u tego podatnika ewidencją środków trwałych.

Uzasadnienie

Jak rozumiem, podawane dodatkowo okoliczności (tzn. fakt, że nieruchomość objęta ochroną jest niewprowadzona do ewidencji środków trwałych) należałoby ocenić zarówno w kontekście tego, czy koszty, o których mowa, wchodzą ewentualnie do wartości początkowej budowanego środka trwałego, jak i to, czy w ogóle mają one charakter kosztowy.

Odnosząc się zatem do kosztów ochrony gruntu – tym razem patrząc nie ogólnie, lecz odnosząc tę kwestię do faktu, że na gruncie tym prowadzona jest inwestycja, stwierdzić należy, co następuje:

W kontekście tego pierwszego problemu zauważyć należy, że wartością początkową wytwarzanego przez podatnika we własnym zakresie środka trwałego jest koszt wytworzenia. Przepis art. 22g ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., definiuje koszt wytworzenia jako wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Powstaje zatem pytanie, czy mamy tutaj do czynienia z usługą obcą zużytą do wytworzenia środków trwałych (powstałych w wyniku inwestycji, która się właśnie rozpoczyna).

Wskazuje się, że do kosztów wytworzenia zalicza się wartość (w cenie nabycia) wykorzystanych usług obcych, przy czym uznaje się, że chodzi tutaj zarówno usługi związane bezpośrednio z samym procesem wytworzenia, jak i usługi nie związane bezpośrednio z wytworzeniem, lecz niezbędne do uczynienia składnika majątku zdatnym do używania. Nie powiększają wartości początkowej środka trwałego wydatki, które podatnik zobowiązany byłby ponieść bez względu na to czy realizuje inwestycje, czy też nie.

Z tego, co rozumiem to koszty usług ochrony obiektu (gruntu, na którym jest prowadzona inwestycja) są gospodarczo uzasadnione. Konieczność (czy też celowość) ich poniesienia wynika z chęci zapewnienia prawidłowego przebiegu inwestycji – głównie zapobieżenia kradzieżom materiałów budowlanych i sprzętu. Bez tego raz, że podatnik poniósłby straty, dwa – inwestycja mogłaby toczyć się z opóźnieniami. Jednocześnie koszty te nie byłyby ponoszone, gdyby nie prowadzona inwestycja.

W związku z powyższym koszty ochrony gruntu, na którym jest prowadzona, czy też lada moment ma być prowadzona inwestycja należy zaliczyć do kosztów wytworzenia środka trwałego (który w ramach tej inwestycji powstaje).

Takie też jest podejście organów podatkowych udzielających interpretacji indywidualnych. Zob. przykładowo interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 lutego 2012 r., IBPBI/1/415-1151/11/AP.

Okoliczność, że grunt powyższy nie jest jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika prowadzącego inwestycję nie ma znaczenia, o ile tylko budowany środek trwały zostanie przyjęty przez podatnika do używania i będzie objęty u tego podatnika ewidencją środków trwałych. Koszty te nie dotyczą bowiem gruntu jako takiego (który być może i teraz nie jest jeszcze objęty ewidencją), lecz inwestycji (budowanego środka trwałego), która po jej zakończeniu ma skutkować przyjęciem do używania środka trwałego używanego przez podatnika w działalności.

Adam Bartosiewicz

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów