Pytanie

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, na fakturach wystawianych przez siebie (w ramach prowadzonej działalności) podaje konto bankowe do przelewów na osobę fizyczną o innym imieniu i nazwisku (dane takie "wyskakują" w banku podczas próby przelewu).
Czy ma do tego prawo?
Czy kontrahent, dokonując przelewu na takie konto, zwalnia się skutecznie z długu?

Odpowiedź


Z zasady swobody umów należy wywieść prawo sprzedawcy do wskazania jako sposobu uregulowania należności przelewu na rachunek bankowy innego podmiotu.
Kontrahent dokonując przelewu na takie konto zwalnia się skutecznie z długu.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami art. 89b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Na podstawie art. 89b ust. 1a u.p.t.u. zasady tej nie stosuje się, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności.

Przepisy dotyczące podatku VAT w kwestii sposobu uregulowania należności nie ingerują w swobodę umów między kontrahentami. Jeśli więc sprzedawca jako sposób uregulowania należności wskazuje na przelew bankowy na konto innego podmiotu, nie ma podstaw do kwestionowania takiego sposobu zapłaty.