Wspólnicy spółki jawnej chcą podjąć prace w spółce z o.o., której są udziałowcami. Spółka jawna jest jednym z kontrahentów spółki z o.o., a wspólnicy wybrali w roku podatkowym opodatkowanie na zasadach ogólnych w formie ryczałtu liniowego (19%).
Czy z chwilą zatrudnienia w spółce z o.o. utracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu?

Jeśli wykonywane w ramach spółki jawnej usługi są różne (nie są podobne) od czynności, które podatnik będzie wykonywał jako pracownik w spółce z o.o., to wówczas zatrudnienie się w spółce z o.o. nie wyłącza u podatnika prawa do skorzystania z liniowej 19% stawki podatku.
Czynności spółki jawnej na gruncie podatku dochodowego są czynnościami samych wspólników. Tak więc świadczenia spółki jawnej na rzecz spółki z o.o. są dla potrzeb tego podatku kwalifikowane jako czynności samych wspólników. Będziemy więc mieli do czynienia z sytuacją, w której podatnik wykonuje w ramach działalności (prowadzonej w formie spółki jawnej) czynności na rzecz swojego pracodawcy. To, czy nastąpi utrata prawa do opodatkowania stawką liniową 19%, jest uzależnione od tego, czy wykonywane w ramach stosunku pracy czynności będą podobne do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, czy też nie.
Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., jeżeli podatnik, który wybrał opodatkowanie swoich dochodów z działalności gospodarczej wedle jednolitej stawki 19%, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania stawką liniową 19% i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku i obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w ustawie, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Jeśli zatem w momencie prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik pracuje u podmiotu, od którego osiąga przychody i w ramach stosunku pracy wykonuje podobne czynności, to wówczas traci prawo do stawki liniowej. Jednocześnie w tym przypadku nie ma znaczenia, czy praca jest podejmowana po rozpoczęciu działalności, czy też ma miejsce sytuacja odwrotna (najpierw praca, a potem podjęcie działalności). Ma to znaczenie w przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (por. art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).
Z przepisów u.p.d.o.f. wynika natomiast jednoznacznie, że w przypadku działalności gospodarczej utrata prawa do opodatkowania wedle stawki 19% występuje, gdy podatnik świadczy na rzecz swojego byłego (w tym samym roku podatkowym) lub obecnego pracodawcy takie usługi, które odpowiadają czynnościom świadczonym przezeń na podstawie stosunku pracy.
Mowa jest o świadczeniach wykonywanych przez spółkę jawną dla spółki z o.o. Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych spółka jawna nie jest odrębnym podmiotem podatkowym. Pozostają nim wspólnicy tej spółki. A zatem czynności wykonywane przez spółkę jawną na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych pozostają czynnościami wykonanymi przez wspólników. W tym przypadku - po zatrudnieniu wspólników - będzie zatem dochodziło do sytuacji, w której podatnicy będą wykonywać (poprzez spółkę jawną, w której są wspólnikami) usługi na rzecz swojego obecnego pracodawcy. Przepis art. 9a ust. 3 u.p.d.o.f., stanowi, że utratę prawa do stawki linowej powoduje także zajście powyższej sytuacji choćby u jednego ze wspólników, a także stanowi o działalności prowadzonej w formie spółki niemającej osobowości prawnej. Przesłanki powyższe dotyczą zatem także przypadków, gdy podatnicy prowadzący spółkę jawną wykonującą usługi dla spółki z o.o. zostaliby zatrudnieni w tej spółce z o.o.
Jeśli wykonywane w ramach spółki jawnej usługi, są różne (nie są podobne) od czynności, które podatnik będzie wykonywał jako pracownik w spółce z o.o., to wówczas zatrudnienie się w spółce z o.o. nie wyłącza u podatnika prawa do skorzystania z liniowej 19% stawki podatku