Podatnik prowadzący działalność gospodarczą posiada w deklaracji VAT nadwyżkę w kwocie 2000 zł (nie stara się o jej zwrot). Ma również do zapłaty podatek dochodowy.
Czy można z takiej nadwyżki VAT dokonać kompensaty należności?


Kompensaty można dokonać pod warunkiem, że w deklaracji VAT kwota, która ma być skompensowana będzie wykazana jako kwota do zwrotu bezpośredniego.


W przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do jej zwrotu na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Podatnik w tej sytuacji wybiera sposób rozdysponowania przysługujących mu należności. Jeżeli wskaże, iż jego wolą jest rozliczenie środków w deklaracjach za następne okresy rozliczeniowe, to wola ta jest dla organu podatkowego wiążąca. Zewnętrznie z takiej deklaracji nie wynika nadpłata, a zatem w takim przypadku kompensata należności na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych nie jest możliwa. Nadpłatę, która w oparciu o art. 76 § 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) może być zaliczona na poczet innych zobowiązań podatkowych uwidacznia się poprzez wskazanie w deklaracji VAT wariantu zwrotu podatku na rachunek bankowy.