Firma świadcząca usługi pośrednictwa finansowego posiada rachunek bankowy, na który wpłacane są środki klientów, inwestowane w fundusze w Szwajcarii oraz Niemczech. Klient wysyła informację na temat ewentualnej wypłaty i środki są ponownie przekazywane z funduszy na rachunek firmy, a stąd na rachunek klienta - w tym momencie pobierana jest prowizja za pośrednictwo. Usługi firmy są sklasyfikowane wg PKWiU 65.23.10 oraz 67.13.10.
Czy jest możliwość przesłania podatku za klienta i wpłacenia klientowi zysku netto?
Czy taka działalność może być opodatkowana na zasadzie podatku linowego?

Działalność w zakresie pośrednictwa może być opodatkowana na zasadzie podatku liniowego. Firma taka nie będzie jednak płatnikiem od zysków osiąganych przez klientów z zagranicznych inwestycji kapitałowych, nie stawia ona im bowiem do dyspozycji tych zysków, a jedynie pośredniczy przy przekazywaniu środków pieniężnych do zagranicznych funduszy i z powrotem, na rachunek klienta.

Nie ma przeszkód, by wskazane w pytaniu przychody z działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa finansowego opodatkować na zasadzie podatku liniowego. Przepisy ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. nie przewidują bowiem ograniczeń przedmiotowych dla wyboru tej metody opodatkowania (art. 30c u.p.d.o.f.).
Podatek od osiągniętych zysków z inwestycji kapitałowych natomiast klienci powinni rozliczyć samodzielnie. Z treści pytania wynika bowiem, że przedmiotem działalności firmy nie jest działalność maklerska, czy brokerska, ale wykonywanie przelewów kwot pieniężnych na wskazane przez klientów konta zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Prowadzenie działalności maklerskiej wymaga zaś zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.) i prowadzić ją jedynie spółka. Podmiotem, który stawia do dyspozycji klientom zyski z inwestycji w tych funduszach są zagraniczne przedsiębiorstwa inwestycyjne, nie zaś rozliczana firma. Podatnicy ci więc rozliczą się z uzyskanych dochodów dopiero w zeznaniu rocznym (art. 30a ust. 9 u.p.d.o.f.). Zasada ta nie dotyczy oczywiście dochodów uzyskiwany przez podmioty opodatkowane na zasadach przewidzianych w ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., przychody te będą one bowiem rozliczały na ogólnych zasadach (art. 12 u.p.d.o.p.).
Dla porządku należy zaznaczyć, że możliwe jest obliczenie i odprowadzenie podatku w imieniu klientów, na zasadzie pełnomocnictwa, ale należy mieć na względzie, że działalność taka będzie obejmowała czynności doradztwa podatkowego.