Do spółki jawnej, której majątek stanowią nieruchomości, przystępuje wspólnik wnosząc gotówkę. Następnie spółka ulega likwidacji i, dokonując podziału majątku spółki, dotychczasowi wspólnicy otrzymują gotówkę, a wspólnik, który wnosił gotówkę otrzymuje w rozliczeniu nieruchomości. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 u.p.d.o.f., otrzymane pieniądze nie stanowią przychodu z tytułu działalności gospodarczej.
Czy zatem mogą być opodatkowane z jakiegokolwiek innego źródła?

Fakt otrzymania przez wspólnika spółki przedmiotów majątkowych pozostałych w związku z likwidacją spółki osobowej nie powoduje sam w sobie powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani przychodu z jakiegokolwiek innego źródła (szczegóły w uzasadnieniu).
Jak słusznie zauważa autor pytania, w obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., ustawodawca wskazuje, że środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawna z tytułu likwidacji takiej spółki nie uważa się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z kolei w myśl art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b u.p.d.o.f., do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się również m.in. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Nie oznacza to, iż ustawodawca niejako "przeniósł" tego rodzaju przysporzenia do innego źródła przychodów niż pozarolnicza działalność gospodarcza. Jak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b u.p.d.o.f., choć opodatkowaniu nie podlega samo objęcie majątku likwidowanej spółki osobowej, to obowiązek podatkowy zrodzi ewentualna jego sprzedaż, o ile nastąpi ona w okresie wskazanym w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b u.p.d.o.f., tj. w okresie 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki.
Autor pytania wskazuje, iż przedmiotem majątku pozostałym wspólnikowi przedstawionemu w analizowanym zagadnieniu po likwidacji spółki - jest nieruchomość. Wskazywany więc w treści pytania przepis art. 14 ust. 3 pkt 10 nie znajdzie do tego wspólnika zastosowania. Z przepisu tego skorzystają pozostali wspólnicy, którzy w związku z likwidacją spółki otrzymają gotówkę. Do wspólnika, który otrzymał nieruchomości, zastosowanie znajdą przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b i ust. 3 pkt 12 lit. b u.p.d.o.f.
Wprowadzenie przytoczonych regulacji było następstwem wielu sporów i rozbieżności interpretacyjnych dotyczących zasadności opodatkowywania tego rodzaju przysporzeń. Z jednej strony można było się spotkać z poglądem, że dochód taki nie podlega opodatkowaniu – wszak zyski spółki, które de facto stanowią zyski wspólników, zostały już opodatkowane. Z drugiej jednak strony można się było też spotkać z poglądami przeciwnymi. Powołane regulacje wątpliwości te rozwiewają. W tej sytuacji nie ma wątpliwości, że sam fakt otrzymania przez wspólników opisanych w pytaniu dóbr majątkowych, nie powoduje powstania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ani przychodów z jakiegokolwiek innego źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 u.p.d.o.f.