Czy dopuszczalne jest, aby małżonek refakturował połowę kosztów zakupu energii elektrycznej na żonę?
Mieszkanie jest wynajmowane przez małżeństwo, natomiast licznik elektryczny zarejestrowany jest tylko na żonę.
Dopuszczalne jest wystawianie takich refaktur na żonę.
W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006, str. 1). W przypadkach takich dopuszczalne jest fakturowanie (w tym refakturowanie) odsprzedaży usług. Na analogicznych zasadach dopuszczalne jest również fakturowanie (w tym refakturowanie) odsprzedaży różnych rodzajów energii (wszelkie postaci energii uważane są bowiem na gruncie VAT za towary - art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Dopuszczalne jest wystawianie faktur zakupowych na jednego ze współwłaścicieli rzeczy (np. lokalu), który następnie wystawia refaktury na rzecz pozostałych współwłaścicieli. Możliwość wyboru takiego sposobu postępowania potwierdził Naczelnik III Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w piśmie z dnia 7 maja 2004 r. (PP1-443-17/04) stwierdzając, że "z punktu widzenia prawnopodatkowego brak jest przeciwwskazań do tego, by faktura VAT dokumentująca poniesienie kosztów związanych z przedmiotową nieruchomością wystawiona była na jednego ze współwłaścicieli (wyznaczonego przez pozostałych), a następnie refakturowana, w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności, kwota należności (wartość netto i odpowiadająca jej części podatku naliczonego) na pozostałych współwłaścicieli nieruchomości". Analogiczne stanowisko zajął również, przykładowo, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku w postanowieniu z dnia 16 lutego 2006 r. (PP/443-39/05) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 października 2008 r. (ILPP1/443-687/08-2/HW).
Dotyczy to również przedstawionej sytuacji, tj. zakupów energii elektrycznej dokonywanej przez małżonka. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby małżonek refakturował połowę (zakładam, że przedmiotowy lokal stanowi majątek wspólny małżonków) kosztów zakupu energii elektrycznej na małżonkę.