Firma dokonuje rozbudowy budynku poprzez dobudowanie jednego piętra. W związku z tym, został zdemontowany dach. Po zakończeniu nadbudowy będzie zamontowany nowy dach.
Czy należy odłączyć zdemontowany dach jako część składową budynku i o jego wartość zmniejszyć wartość początkową budynku?
Czy też tylko zwiększyć dotychczasową wartość budynku powiększyć o wartość poniesionych nakładów, niezmniejszając jej o wartość netto zdemontowanego dachu?

Uważam, że w przedstawionej sytuacji nie ma potrzeby zmniejszania wartości początkowej budynku o wartość demontowanego w związku z rozbudową budynku dachu. Należy (bez zmniejszania wartości początkowej budynku) jedynie zwiększyć dotychczasową wartość budynku o wartość poniesionych na rozbudowę nakładów.
Zgodnie z art. 16g ust. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., w razie trwałego odłączenia od danego środka trwałego części składowej lub peryferyjnej wartość początkową tego środka zmniejsza się, od następnego miesiąca po odłączeniu, o różnicę między ceną nabycia (kosztem wytworzenia) odłączonej części a przypadającą na nią, w okresie połączenia, sumą odpisów amortyzacyjnych obliczoną przy zastosowaniu metody amortyzacji i stawki amortyzacyjnej stosowanej przy obliczaniu odpisów amortyzacyjnych tego środka trwałego.
Przepis ten nie znajduje w mojej ocenie zastosowania w przedstawionej sytuacji. W mojej ocenie przepis powyższy znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy trwałe odłączenie części składowej lub peryferyjnej stanowi cel sam w sobie. Przepis art. 16g ust. 16 u.p.d.o.p. nie znajduje zastosowania, jeżeli odłączenie części składowej ma na celu jej wymianę lub – tak jak ma się rzecz w przedstawionej sytuacji – związane jest z ulepszeniem (np. rozbudową) środka trwałego. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być postanowienie Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z dnia 27 marca 2006 r. (1471/DPD2/423-167/05/AB/3), w której czytamy, że "wobec faktu, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie dochodzi do trwałego odłączenia części składowej środka trwałego (ciepłociągu), a jedynie do zastąpienia odcinka ciepłociągu starego typu odcinkiem wybudowanym w nowej technologii, do ustalenia wartości początkowej środka trwałego nie ma zastosowania art. 16g ust. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższy przepis odnosi się bowiem jedynie do sytuacji, w której w wyniku odłączenia części składowej dochodzi do całkowitego pozbawienia rzeczy tej części". Z kolei, w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 maja 2007 r. (1401/BP-II/4210-4/07/GZ) czytamy, że "z opisanego stanu faktycznego wynika, że wyburzenie części biurowej budynku stanowi jeden z etapów prac koniecznych do dokonania planowanej rozbudowy i przebudowy całego środka trwałego (budynku biurowo – magazynowego) podlegającego ulepszeniu. Oznacza to tym samym, że przedmiotowa rozbudowa i przebudowa budynku biurowo – magazynowego nie może być utożsamiana ani z trwałym odłączeniem części składowej tego budynku ani z niezależną od procesu prowadzonych prac ulepszeniowych likwidacją tej części budynku".
A zatem uważam, że w przedstawionej sytuacji nie ma potrzeby zmniejszania wartości początkowej budynku o wartość demontowanego w związku z rozbudową budynku dachem. Należy (bez zmniejszania wartości początkowej budynku) jedynie zwiększyć dotychczasową wartość budynku o wartość poniesionych na rozbudowę nakładów (zob. art. 16g ust. 13 u.p.d.o.p.).