Pytanie

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jest podatnikiem VAT i prowadzi księgi rachunkowe. Przedsiębiorca zawarł umowę leasingu finansowego na samochód osobowy (faktura VAT marża). W jaki sposób rozliczać otrzymywane faktury (zarówno pierwotną za samochód jak i kolejne otrzymywane od firmy leasingowej).
Jak ewidencjonować samochód?
Co będzie kosztem podatkowym i w którym momencie?

Odpowiedź

W przypadku leasingu finansowego kosztem są odpisy amortyzacyjne naliczane od przedmiotu leasingu (w momencie naliczenia odpisu) oraz opłaty leasingowe nie będące spłatą wartości przedmiotu leasingu (w momencie zaksięgowania).

Uzasadnienie

Leasingu finansowego dotyczy art. 23f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat leasingowych, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;
2) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu;
3) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:
a) odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo
b) finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy.
Jednocześnie korzystający może amortyzować przedmiot leasingu, wobec czego kosztem będą u niego odpisy amortyzacyjne w momencie ich naliczenia. Opłaty leasingowe będą natomiast kosztem w momencie ich zaksięgowania (przy założeniu, że są to koszty pośrednie) – zob. art. 22 ust. 5c-5d u.p.d.o.f.

Należy dodatkowo przestrzec, że leasing finansowy oznacza konieczność dokonywania korekt kosztów na zasadach określonych w art. 24d u.p.d.o.f., co powoduje, że jest on znacznie mniej atrakcyjny niż leasing operacyjny.