Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 15 lipca 2015 r. W przedmiotowej sprawie jedna spółka planuje połączenie z inną spółką należącą do tej samej grupy kapitałowej. Połączenie nastąpi w trybie połączenia przez przejęcie, w wyniku którego cały majątek spółki przejmowanej zostanie przeniesiony na spółkę przejmującą. Planowane połączenie zostanie przeprowadzone metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych i bez zakończenia roku podatkowego spółki przejmowanej.

Spółka przejmująca prowadzi jednak swoją działalność na terenie dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych, która jest zwolniona z CIT. Prowadzi też działalność "pozastrefową" nieobjętą zezwoleniami. W związku z prowadzoną działalnością strefową i pozastrefową spółka ponosi wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów związanych wyłącznie z jednym z wymienionych rodzajów działalności, a także wydatki stanowiące tzw. "koszty wspólne", związane zarówno z działalnością strefową, jak i pozastrefową.

Spółka przejmująca przyporządkowuje koszty wspólne do poszczególnych rodzajów działalności stosując tzw. "klucz przychodowy" obliczany, jako udział przychodów z działalności strefowej do przychodów ogółem. Natomiast spółka przejmowana nie prowadzi działalności zwolnionej przedmiotowo z opodatkowania CIT, w szczególności działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Spółka przejmująca zadała pytanie czy powinna uwzględnić w kalkulacji tzw. klucza przychodowego za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia również przychody spółki przejmowanej osiągnięte w roku podatkowym, w którym dojdzie do połączenia?

Zdaniem spółki tak, ponieważ nie dojdzie do zakończenia roku podatkowego spółki przejmowanej, a klucz przychodowy powinien być tworzony na bazie przychodów z całego roku podatkowego (oraz stosowany do kosztów podatkowych wspólnych z całego roku podatkowego), ponieważ okresem rozliczeniowym w podatku dochodowym od osób prawnych jest rok podatkowy. Przychody i koszty podatkowe osiągnięte przez spółkę przejmowaną do dnia połączenia powinny zostać zsumowane z przychodami i kosztami podatkowymi osiągniętymi przez spółkę przejmującą w roku połączenia i wykazane łącznie w jednej deklaracji CIT-8 składanej przez wnioskodawcę za rok podatkowy, w którym doszło do połączenia.

Fiskus się nie zgodził. Jego zdaniem w celu kalkulacji tzw. klucza przychodowego, o którym mowa w art. 15 ust. 2a ustawy o CIT, za rok, w którym dojdzie do połączenia, spółka przejmująca powinna uwzględnić przychody osiągnięte tylko od momentu połączenia spółek, od tego bowiem momentu koszty "wspólne" ponoszone przez nią dotyczą przychodów osiągniętych już po połączeniu.

Sprawę rozstrzygnął WSA w Gliwicach. Sąd nie zgodził się z fiskusem i uznał, że dyspozycja art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o CIT daje podstawy do rozliczania współczynnikiem "kosztów wspólnych" tj. kosztów związanych zarówno z działalnością strefową, jak i pozastrefową poniesionych w całym roku, w którym doszło do połączenia spółek w trybie przejęcia. Ograniczenie bowiem stosowania klucza alokacji kosztów jedynie do miesięcy, w których spółka uzyskuje dochody z obu źródeł, nie znajduje uzasadnienia przepisach dotyczących rocznego rozliczania podatku i prowadziłoby do nieprawidłowego obliczenia podstawy opodatkowania.

Wyrok WSA w Gliwicach z 15 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 82/15

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
CIT. Komentarz. Podatki i rachunkowość
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł