Sprawa dotyczyła rozliczenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu obrotu kryptowalutą Bitcoin. Do fiskusa zwrócił się podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej, który kupił jednostki rozliczeniowe tej kryptowaluty. Technologia stojąca u podstaw „Bitcoina” pozwala na nabywanie jednostek rozliczeniowych, które mogą być przedmiotem obrotu na wolnym rynku i reprezentują tym samym określoną wartość, która może być w drodze transakcji wymieniona na wartości pieniężne, usługi lub towary. Podatnik dokonał zakupu poprzez zawarcie transakcji na „giełdzie” prowadzonej w internecie. Zakup udokumentowany został poprzez zachowanie potwierdzenia przelewu środków pieniężnych z rachunku bankowego podatnika na rachunek operatora giełdy oraz wyciągiem z rejestru transakcji w formie pliku elektronicznego. Nabyte jednostki „kryptowaluty Bitcoin” nie zostaną przez podatnika sprzedane w roku podatkowym, w którym zostały nabyte i posiada je nadal w swojej wyłącznej dyspozycji. Zamierza zbyć te jednostki rozliczeniowe w przyszłości, tym samym osiągnie w przyszłym (nieokreślonym bliżej) czasie przychód, który zamierza opodatkować. Jednocześnie w tym samym roku podatkowym - 2015 r. - podatnik osiągnął przychód z tytułu udzielenia licencji (w drodze umowy cywilnoprawnej) na publikację swoich artykułów literackich. Licencji udzielił na rzecz spółki zarejestrowanej w Polsce w zakresie wykorzystania na stronie internetowej i w publikacji w formie tzw. e-booka.

Podatnik uważa, że w przypadku nabycia jednostek „kryptowaluty Bitcoin” - koszt ich nabycia można wykazać jako koszt uzyskania przychodu z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT, wykazując jednocześnie zerowy przychód z tego źródła przychodów. Podatnik uważał bowiem, że jeżeli w danym roku podatkowym prawo majątkowe zostało nabyte, a nie dokonano jego zbycia, powstał w tym roku podatkowym jedynie koszt uzyskania, przychód z tytułu zbycia tego prawa wynosi zero, a różnica jest stratą ze źródła przychodów. Co więcej, podatnik uważał, że dochód podatkowy z tytułu udzielania licencji na publikację artykułów należy zsumować z ewentualną stratą podatkową wynikającą z różnicy między zerowym przychodem z tytułu zbycia jednostek „kryptowaluty Bitcoin” i kosztem nabycia tychże jednostek „kryptowaluty Bitcoin” w danym roku podatkowym, uzyskując tym samym łączny dochód lub stratę ze źródła przychodów określonego w art. 18 ustawy o PIT.

Fiskus się nie zgodził. Pomimo faktu, że podatnik uzyskał w 2015 r. przychód z praw majątkowych, tj. z tytułu udzielania licencji, nie może wykazać w zeznaniu za 2015 r. kosztu uzyskania przychodu z tytułu nabycia jednostek „kryptowaluty Bitcoin”, gdyż wydatki poniesione na nabycie tych jednostek nie mają żadnego związku przyczynowo-skutkowego z uzyskaniem przychodu z tytułu udzielania licencji. Wobec powyższego, podatnik nie jest zobowiązany wykazywać zerowego przychodu z tytułu praw majątkowych, gdyż nie doszło do zbycia posiadanych jednostek rozliczeniowych „kryptowaluty Bitcoin”. Analogicznie, wypełniając zeznanie podatkowe za 2015 r. podatnik winien wykazać przychody z tytułu udzielenia licencji (do których miałyby zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT) oraz 50% koszty uzyskania przychodów (na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. tej ustawy) z tytułu udzielania licencji, nie pomniejszając dochodu o wydatki poniesione na nabycie jednostek rozliczeniowych „kryptowaluty Bitcoin”.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 grudnia 2015 r., sygn. IPTPB1/4511-583/15-4/MD, LEX nr 291026

 

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł