Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 maja 2014 r.

W przedmiotowej sprawie podatnik, który w przyszłości rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej (jednoosobowo) ma otrzymać od współmałżonka w formie darowizny znak towarowy, który objęty jest prawem ochronnym udzielonym decyzją Urzędu Patentowego. Wartość znaku wynosi powyżej 3500 zł.

Znak towarowy podatnik zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych a następnie dłużej niż rok wykorzystywać go do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatnik zamierza więc rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych znaku towarowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (DIS) wskazał, że otrzymany przez podatnika w formie darowizny znak towarowy, który posiada prawa potwierdzone wydaną przez Urząd Patentowy decyzją, będzie stanowił wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji. DIS przypomniał, że amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie – Prawo własności przemysłowej o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu czy dzierżawy. Przepisy prawa podatkowego nie dają podstaw do amortyzowania znaków towarowych. Amortyzacji podatkowej podlegają nabyte prawa ochronne do znaków towarowych. A prawo ochronne na znak towarowy powstaje na skutek wydania decyzji przez Urząd Patentowy, co oznacza, że prawo to nie istnieje przed wydaniem takiej decyzji.

DIS dodał też, że status podlegających amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych mogą mieć wyłącznie składniki majątku nabyte, a niewytworzone przez podatnika, a nabycie może nastąpić m. in. w formie darowizny. Podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia.

W konsekwencji podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od otrzymanego w drodze darowizny znaku towarowego objętego prawem ochronnym oraz zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 maja 2014 r., ILPB1/415-201/14-4/AP, LEX nr 227700

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego