W ustawie o PIT już od 1 lipca 2005 r. obowiązują przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z oszczędności uzyskiwanych przez polskich podatników w niektórych innych państwach. Ich wprowadzenie związane było z koniecznością dostosowania polskich przepisów do regulacji zawartych w dyrektywie Rady UE nr 2003/48/WE z 3 czerwca 2003 r. w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek (Dz. Urz. WE L 157 z 26.06.2003, s. 38). Dyrektywa prowadzi do opodatkowania w tym państwie członkowskim, w którym rezydencję ma osoba otrzymująca odsetki (dochody z oszczędności). Podstawowym mechanizmem, który zagwarantować ma faktyczne opodatkowanie odsetek w państwie rezydencji ich beneficjenta, jest wymiana pomiędzy państwami członkowskimi informacji dotyczących wypłaty odsetek.

Jednak ze względu na różnice strukturalne m. in. Belgia (ale także Austria i Luksemburg) nie mogła zastosować automatycznej wymiany informacji w tym samym momencie, co inne państwa członkowskie. W związku z powyższym w tych państwach wprowadzony został system przejściowy. Polega on na wprowadzeniu dodatkowego podatku od przychodu (dochodu) z oszczędności, który pobierany jest (u źródła) przez wyżej wymienione państwa, nieprowadzące automatycznej wymiany informacji podatkowej, a następnie przekazywany w 75 proc. państwu rezydencji odbiorcy. Taki system wymagał wprowadzenia do ustawy przepisów, które zapobiegałyby podwójnemu opodatkowaniu dochodów z oszczędności powstających w państwach, których dotyczy system przejściowy. Unikanie podwójnego opodatkowania następuje poprzez zastosowanie metody pełnego zaliczenia. Zaliczenie dotyczy podatku od przychodu (dochodu) z tytułu oszczędności, który pobierany jest w okresie przejściowym od polskich podatników w Austrii, (w Belgii już nie), Luksemburgu, Szwajcarii, Monako, Andorze, Lichtensteinie i San Marino oraz na terytoriach zależnych i terytoriach stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa i Holandii.

Belgia skorzystała z przysługującego jej uprawnienia do odstąpienia od pobierania podatku u źródła i przystąpiła z dniem 1 stycznia 2010 r. do systemu automatycznej wymiany informacji (dekret królewski z 27 września 2009 r. opublikowany w belgijskim dzienniku urzędowym z 1 października 2009 r.). Zaistniała więc konieczność dokonania zmiany przepisów ustawowych - poprzez usunięcie Belgii z grupy podmiotów stosujących pobór podatku u źródła. Ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1328) zmieniła więc art. 30a ust. 10 pkt 1 oraz art. 30b ust. 5c pkt 1 ustawy o PIT.

Zmiana jest skorelowana ze zmianą art. 306m § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego