W środę Rada UE przyjęła dyrektywę w sprawie regulacji rynku instrumentów finansowych (MIFID II), która m.in. traktuje jako taki instrument uprawnienia do emisji CO2 europejskiego systemu handlu emisjami ETS. Wejście w życie dyrektywy oznacza, że transakcje na uprawnieniach - jako instrumentach - będą podlegać kontroli instytucji nadzoru finansowego, a instalacje emitujące CO2 mogą być uznane za pośredników, jeśli uprawnienia będą sprzedawać.
Jak powiedział Wiśniewski, dziś praktyka sprzedawania i kupowania uprawnień przez instalacje w zależności od potrzeb, a nawet w celach spekulacyjnych jest "po prostu normalna". Jednak w rozumieniu MIFID II, jeśli podmiot emitujący CO2 zaczyna uprawnienia sprzedawać, to staje się pośrednikiem, podlegającym nadzorowi finansowemu.
"Możemy sobie wyobrazić sytuację, że instalacja dostała uprawnienia za darmo, ale nie ma akurat gotówki, więc je sprzedaje, żeby odkupić te uprawnienia później. To po prostu forma kredytu. Natomiast z punktu widzenia MIFID II to potencjalna spekulacja instrumentami finansowymi" - powiedział PAP Wiśniewski.
Jak dodał, gdy dyrektywa zostanie implementowana do polskiego prawa, to KNF będzie mogła od podmiotow obracających uprawnieniami żądać wyjaśnień w sprawie ich transakcji, a nawet za nie ewentualnie karać.
Kolejnym problemem może być kwestia VAT w trakcie implementacji dyrektywy w poszczególnych państwach. Od momentu jej opublikowania, co nastąpi prawdopodobnie w czerwcu, państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy na jej wdrożenie. Wiśniewski przypomniał jednak, że dziś uprawnienia są po prostu towarem, obłożonym podatkiem VAT, a staną się instrumentami finansowymi, którymi obrót jest z VAT zwolniony.
Jego zdaniem MIFID II najszybciej implementują Niemcy i Wlk. Brytania, gdzie są największe giełdy. Jeśli dyrektywa w tym momencie nie będzie jeszcze obowiązywać w Polsce, to Polacy będą kupować towar od kontrahenta, który traktuje go jako instrument. "To gdzie rozliczyć VAT? Robi się wielki problem i nie wykluczamy, że w całej UE oddzielnie wprowadzony zostanie standard rachunkowości, nakazujący traktować uprawnienie jako instrument, nawet przed implementacją MIFID II w prawie krajowym" - ocenił prezes DM Consus.(PAP)