Niestabilna sytuacja międzynarodowa – w szczególności kolejno ogłaszane wzajemne sankcje nakładane na wymianę handlową i współpracę gospodarczą pomiędzy państwami Zachodu a Rosją powodują konieczność zredukowania wcześniejszych, optymistycznych prognoz wzrostu PKB. Innym, istotnym elementem ryzyka jest także rejestrowane ostatnio spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w największych państwach Unii Europejskiej. Czynniki te mogą spowodować, że nawet zredukowane w projekcie tempo wzrostu PKB na przyszły rok może okazać się zbyt optymistyczne.
Zobacz: Rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2015 rok >>
Z większą rezerwą BCC ocenia konsekwencje niektórych innych prognoz zawartych w projekcie budżetu. Wydaje się, że rząd nazbyt optymistycznie prognozuje stopę rejestrowanego bezrobocia, w wysokości 11,8 proc., nie widać bowiem silnych czynników, które miałyby do takiego spadku doprowadzić. Wprawdzie tempo wzrostu eksportu zostało nieco skorygowane w górę z 4,9 proc do 5,4 proc, jednak prognoza spożycia ogółem nie uległa zmianie, co w połączeniu z niezbyt szybko rosnącymi nakładami inwestycyjnymi nie gwarantuje istotnego przyrostu miejsc pracy i redukcji poziomu bezrobocia.
W projekcie ustawy budżetowej, jako jeden z ważnych czynników, które powinny wpłynąć na poziom dochodów budżetu państwa wymieniono nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej co jest dobrą wiadomością, w szczególności dla pracowników. Jak zauważa BC, ujawniają się przy tym jednak inne zagrożenia, będące konsekwencją prognozowanego dużego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2015 rok, a w szczególności powiązanego z tym wzrostem istotnego wzrostu podstawy wymiaru składki na ZUS. Dla przedsiębiorców oznacza to, że w przyszłym roki składka będzie wyraźnie wyższa i wraz z ubezpieczeniem chorobowym minimalna składka na ZUS wzrośnie do prawie 1100 zł. Problemem dla drobnych przedsiębiorców jest nie tyle wzrost składki ile konieczność jej płacenia niezależnie od osiąganego dochodu. W przypadku braku płynności finansowej często przyczynia się to do pogorszenia sytuacji firmy, a nawet jej eliminacji z rynku.
Ważnym składnikiem dochodów budżetu państwa jest podatek akcyzowy. Prognoza dochodów z akcyzy w 2015 r. została sporządzona przy uwzględnieniu aktualnej projekcji wskaźników makroekonomicznych oraz prognozy zmiany wielkości sprzedaży głównych wyrobów akcyzowych, m. in. wyrobów tytoniowych. Biorąc pod uwagę poważny spadek wielkości sprzedaży tych wyrobów, resort finansów odstępuje od podwyżki akcyzy na papierosy i tytoń do palenia, co przy toczących się równolegle pracach nad zmianami przeciwdziałającymi szarej strefie należy uznać za pozytywną i uzasadnioną zmianę podejścia ze strony ministerstwa. Tym niemniej BCC zawraca uwagę na konieczność wypracowania akcyzowej „mapy drogowej“ na kolejne lata, czyli przygotowania przez rząd, w porozumieniu z branżą tytoniową, długoterminowego planu dotyczącego kształtowania poziomu akcyzy w kolejnych latach – jako najskuteczniejszego sposobu zabezpieczenia wpływów budżetowych z tego tytułu i przeciwdziałania szarej strefie poprzez ustabilizowanie rynku legalnych wyrobów.
Zobacz też: Sankcje handlowe największym ryzykiem dla budżetu na 2015 r. >>