Decydujące znaczenie dla zastosowania dla usług medycznych zwolnienia z podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT, jest wykazanie, że świadczone usługi są usługami w zakresie opieki medycznej służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Głównym celem badań przeprowadzanych w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem jest wydanie orzeczenia w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów, a nie ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia. Usługi te nie służą bezpośrednio leczeniu. Badania mające na celu ocenę zdolności pacjenta do kierowania pojazdem mechanicznym nie służą profilaktyce (nie zapobiegają bowiem chorobie), nie służą zachowaniu zdrowia (nie dążą do utrzymania aktualnego stanu zdrowia) oraz nie służą ratowaniu zdrowia, jego przywracaniu czy poprawie.

Wynika stąd, że zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT nie będzie miało zastosowania do usług w zakresie wykonywania badań okulistycznych osób ubiegających się o prawo jazdy, przeprowadzanych w celu stwierdzenia istnienia lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 grudnia 2011 r., sygn. IPTPP2/443-560/11-6/JS.

Jolanta Mazur