Przedstawiciele banków potwierdzili, że podjęte zostały stosowne działania. Zapewnili także, że banki na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów.

 


KNF współpracuje z bankami

- Jeśli chodzi o szczegółowe, bieżące informacje, które dotyczą sytuacji finansowej jednego, jak i drugiego banku, to nie są to informacje publiczne, które możemy podawać. To są informacje objęte tajemnicą handlową. Ze swojej strony możemy zapewnić państwa, że zobowiązania są regulowane na bieżąco. Nie ma żadnych zakłóceń jeśli chodzi o regulowanie zobowiązań ze strony obydwu banków - powiedziała w poniedziałek rano prof. Teresa Czerwińska, minister finansów. Pełniący obowiązki szefa KNF Marcin Pachucki potwierdził natomiast, że KNF jest w stałym kontakcie z instytucjami nadzorowanymi, również z Getin Noble Bank i Idea Bank.

 

 


 

Płynność nie jest zagrożona

- Jednocześnie NBP zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków – poinformowało jeszcze w nocy Ministerstwo Finansów.

Komitet Stabilności Finansowej zapewnia, że system finansowy jest stabilny. Z zapewnień KSF wynika, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wszystkie instytucje mają być gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji.

Zobacz również: Przepisy o przejmowaniu banków są potrzebne, ale nie w takiej formie >>

MF: Poprawka do ustawy o KNF bez związku z aferą >>