Do 26 lutego br. 1 508 458 przedsiębiorców złożyło JPK_VAT. To 94,5 proc. spośród wszystkich podatników VAT. W sumie do KAS dotarło 1 703 271 plików. Niewielka ich część stanowiła korekty, błędne dokumenty, a niektóre z firm – ze względu na dużą liczbę danych – przesyłały więcej niż jeden plik – podsumował resort finansów na dzisiejszej konferencji prasowej. Najpopularniejszą metodą podpisywania plików okazał się podpis kwalifikowany. Skorzystało z niego ponad 86 proc. podatników. Łącznie do resortu trafiło 650 mln faktur. MF szacuje, że do końca roku łącznie będzie to 8 mld dokumentów.

36 tys. podejrzanych podmiotów
Prof. Teresa Czerwińska, minister finansów, podkreśliła, że ten nowy obowiązek związany z przesyłaniem jednolitych plików kontrolnych nie jest sztuką dla sztuki, ale przynosi bardzo wymierne efekty. Zwróciła uwagę, że dzięki wstępnej analizie organy podatkowe wykryły ponad 85 tys. faktur, które budzą podejrzenie, że mogą to być tzw. puste faktury. Zostały one wystawione przez ponad 36 tys. podmiotów, które z kolei mogły narazić na straty nie tylko budżet, ale także swoich kontrahentów. Kwota VAT na tych fakturach to prawie 105 mln zł.

Minister Finansów zapewniła jednak, że Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie automatycznie zakładać, że każda taka sytuacja to próba oszustwa, jednak – jej zdaniem - wydaje się bardzo prawdopodobne, że nielegalne rozliczenia miały miejsce.
 
Podejrzane transakcje będą sprawdzane
Przedsiębiorcy, u których wstępna analiza wykryła rozbieżności, otrzymają e-maile. Ci, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS. Zbigniew Wiliński, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w MF, zaznaczył, że korektę będzie można zrobić bez konsekwencji. Zwrócił jednak uwagę, że informacje, które przekazali przedsiębiorcy będą wykorzystywane do bardziej szczegółowych analiz. Zapewnił, że za kilka miesięcy, gdy resort będzie dysponować większym pakietem danych, będzie możliwe jeszcze szybsze identyfikowanie prób oszustw. 

Termin przekazania pliku za luty 2018 r. mija 26 marca.
 

Jednolity Plik Kontrolny [PRZEDSPRZEDAŻ] Mateusz SzczepańczykJednolity Plik Kontrolny [PRZEDSPRZEDAŻ] >>