ZUS od połowy czerwca pracuje na serwerach najnowszej generacji IBM z14. Dwa nowe serwery klasy mainframe zastąpiły pięć dotychczasowych, które ZUS użytkował przez kilkanaście ostatnich lat.

Sprawniejsza obsługa klientów

Zakład poinformował, że nowe serwery zmniejszą koszty firmy, zwiększą wydajność pracy i szybkość obsługi klienta. - Umowę na zakup z14 Zakład podpisał z IBM Polska pod koniec ubiegłego roku. Wartość kontraktu, który zgodnie z pierwszą ofertą miał sięgnąć ponad 100 mln zł, ostatecznie dzięki negocjacjom spadła do 54 mln zł - mówił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
  

Nowy sprzęt ma przynieść klientom. Dzięki niemu Zakład zyskał dziesięciokrotnie więcej pamięci operacyjnej, która w przypadku używanego dotąd sprzętu była na granicy pełnego wykorzystania. Nowe serwery mają trzy razy wydajniejsze procesory, co pozwoli sprawniej i szybciej obsługiwać klientów, bo lepiej będą pracować wszystkie aplikacje ZUS.

Dodatkowo - jak wskazuje ZUS - opłaty za serwis nowych serwerów będą o ok. 20 proc. mniejsze od ponoszonych jeszcze do czerwca. W ramach umowy Zakład ma możliwość rozbudowy sprzętu, który może być wykorzystywany w ZUS przez najbliższe 7 lat.

Czytaj też:  ZUS wysyła ponad 20 mln listów >>>