Emeryt lub rencista pobierający świadczenie jest zobowiązany zawiadomić organ rentowy o podjęciu działalności gospodarczej, zatrudnieniu, a także podjęciu służby lub innej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. W tym celu musi wypełnić i złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie o osiąganiu przychodu na formularzu ZUS EROP. Jeśli świadczeniobiorca nie wykona tego obowiązku, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych poweźmie informację o osiąganiu przychodów, zażąda zwrotu świadczeń, które zostały nienależnie wypłacone w okresie ostatnich 3 lat.  Natomiast, gdy świadczeniobiorca sam powiadomi ZUS, Zakład zażąda zwrotu nienależnie pobranych świadczeń tylko za rok wstecz  (art. 138 ustawy o rentach i emeryturach z FUS).  

Czytaj również: Od marca wyższe limity dorabiania do emerytury i renty>>


Kto musi zawiadomić ZUS a kto nie

Obowiązek powiadamiania ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i składania oświadczenia o osiąganiu przychodu nie dotyczy osób, które mają prawo do: emerytury i osiągnęły powszechny wiek emerytalny, albo renty będącej konsekwencją działań wojennych, czy też renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek z tą służbą.
Natomiast oświadczenie ZUS EROP składane jest obowiązkowo do końca lutego danego roku kalendarzowego przez osoby uprawnione do:

  •     wcześniejszej emerytury,
  •     emerytury pomostowej,
  •     nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  •     renty z tytułu niezdolności do pracy,
  •     renty rodzinnej.

Osoby te niezależnie od wysokości otrzymywanych środków oraz źródła przychodu, jaki uzyskały, obowiązane są do poinformowania ZUS o osiągniętych przychodach.

Czytaj w LEX: Uzyskiwanie przychodów przez emerytów i rencistów - prawa i obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych >

 



Kiedy dodatkowe przychody pomniejszą emeryturę

Co ważne, jeśli przychód świadczeniobiorcy uzyskiwany z innych źródeł niż świadczenie będzie większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie zostanie pomniejszone, a jeśli przychód przekroczy 130 proc. - ZUS całkowicie zawiesi wypłatę świadczeń.

Czytaj w LEX:  Zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującym emerytom i rencistom >

Do przychodu wpływającego na zmniejszenie wysokości świadczenia należy zaliczyć dochody otrzymywane z tytułu zatrudnienia, służby, innej pracy zarobkowej lub prowadzenia pozarolniczej działalności.  Do przychodów mających wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych nie wlicza się natomiast przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nieobjętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Autor: dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego

Czytaj w LEX: Zmniejszanie i zawieszanie emerytur i rent z FUS w związku z osiąganiem przychodu w państwach członkowskich UE >