Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek, w ramach prac eksperymentalnych, analizę - „Wykonujący pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych w Polsce w czerwcu 2023 r.”.

- Zaprezentowane w opracowaniu dane dotyczą osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia oraz umów o pokrewnym charakterze, tj. umów agencyjnych, o świadczenie usług, umów uaktywniających, aktów powołania oraz umów z członkami rad nadzorczych. Przedstawione wyniki są częścią prac eksperymentalnych mających na celu określenie liczby osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – czytamy w dokumencie GUS.

Czytaj również: Staż pracy liczony też dla samozatrudnionych i na umowach zlecenia?>>

Kto pracuje na zleceniu?

Na koniec czerwca 2023 r. w Polsce było 2332,5 tys. osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych (zleceniobiorców). Wśród nich nieco większy był udział kobiet, które stanowiły 51,8 proc. Ten rodzaj umów był wykorzystywany głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 88,1 proc. ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 58 proc., a w prywatnym 51 proc.

Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych było w sekcji Administrowanie i działalność wspierająca (18,4 proc.), która obejmuje m.in. działalność agencji zatrudnienia świadczących usługi pośrednictwa pracy. Druga pod względem liczby osób wykonujących pracę na podstawie analizowanych umów sekcja – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna – skupiała 11,6 proc. ogółu zleceniobiorców. Była to zarazem najbardziej sfeminizowana sekcja PKD, w której udział kobiet wyniósł 83,2 proc.

Duży udział kobiet zaznaczył się również w sekcji Działalność finansowa i ubezpieczeniowa – 74,7 proc. Natomiast najwyższy udział mężczyzn wśród zleceniobiorców odnotowano w sekcjach Budownictwo oraz Transport i gospodarka magazynowa (odpowiednio 84,6 proc. i 80,3 proc.).

Jak podaje GUS, w ostatnim dniu czerwca 2023 r. najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych mieszkało w regionie warszawskim stołecznym oraz w regionie śląskim – odpowiednio 287,5 tys. i 278,3 tys. osób. Regionami o najmniejszej liczbie zleceniobiorców były opolski i świętokrzyski, gdzie mieszkało odpowiednio 52,4 tys. i 55,7 tys. osób. Udział kobiet wyniósł od 50,5 proc. w regionie pomorskim i zachodniopomorskim do 54,6 proc. w regionie warmińsko-mazurskim. Wśród zleceniobiorców było 25,9 tys. osób zamieszkałych za granicą, a kobiety stanowiły w tej grupie 38,1 proc.