Jak wynika z najnowszego raportu GUS „Wypadki przy pracy w 2018 roku”, w 2018 r. zgłoszono 84 304 osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy, o 4,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zmniejszyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 osób pracujących (tzw. wskaźnik wypadkowości) z 6,84 w  2017 r. do 6,37 w tym samym okresie 2018 r.

Sprawdź w LEX: Wpływ RODO na obowiązki pracodawcy w zakresie dokumentacji powypadkowej >

Poszkodowani w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym stanowili 0,2 proc. wszystkich poszkodowanych (spadek o 22,3 proc liczby poszkodowanych w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego), ze skutkiem ciężkim 0,6 proc. (odpowiednio o 21,8 proc. mniej), z innym skutkiem 99,2 proc. (odpowiednio o 4,4 proc. mniej). Najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim i wielkopolskim (po 7,88), warmińsko-mazurskim (7,59) i lubuskim (7,41), najniższe w województwie mazowieckim (4,37), małopolskim (4,77) i podkarpackim (5,78).

Sprawdź w LEX: Procedura ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy >

 

 

Najwięcej wypadków wśród pracowników z krótkim stażem

– Wśród osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy 43,8 proc. doznało urazu kończyn górnych, a 35 proc. kończyn dolnych. Z kolei co dziesiąte obrażenie dotyczyło okolic głowy. Raport  GUS pokazał, że najwięcej wypadków w zakładzie pracy spotkało osoby, które na danym stanowisku nie przepracowały nawet roku. Ryzyko wystąpienia urazu maleje wraz ze stażem pracy i doświadczeniem zawodowym. Dlatego tak istotne z punktu widzenia pracodawców, jest prawidłowe szkolenie i wprowadzanie w specyfikę pracy nowozatrudnionych osób – mówi ekspert z Nationale-Nederlanden Michał Kaluga.

Czytaj też: KRUS: Mniej wypadków przy pracy rolniczej >>>

 

Najwyższe wskaźniki wypadkowości w górnictwie i wydobywaniu

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej, najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (14,73), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (14,25), natomiast najniższe wskaźniki w sekcjach Informacja i komunikacja (1,32) oraz pozostała działalność usługowa (1,75).

Sprawdź w LEX: Szkolenia okresowe po zmianach w pytaniach i odpowiedziach >

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że suma wypłacanych świadczeń z funduszu wypadkowego, w związku z nieszczęśliwymi zdarzeniami przy pracy, rokrocznie przekracza 5 mld zł. - Wydatki na te świadczenia cały czas rosną, a ich koszty w większości nakładane są na ogół społeczeństwa. Skala strat, jakie może generować chwila nieuwagi, jest bardzo wysoka. W 2018 r w wyniku zaistniałych wypadków, niezdolność do pracy wyniosła łącznie prawie 3  mln dni - dodaje Kaluga.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX BHP:

Nowe wzory instrukcji bhp >

Home office a obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy >

Jak sporządzić protokół powypadkowy? >

Świadczenia uzupełniające od pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy >