W kończącym się właśnie 2019 roku handel był dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w jedną niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. W przyszłym roku to się jednak zmieni, bo zaczną obowiązywać kolejne ograniczenia w handlu w niedzielę. Od 1 stycznia 2020 r. będzie można bowiem handlować tylko w siedem niedziel w roku. Zakaz handlu nie będzie zatem obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Czytaj również: Turystyczne miasta bez ograniczenia handlu - związki zawodowe mówią "nie">>

Obostrzenia nie dotkną rzemieślników

- Dalsze obostrzenia w handlu dla rzemiosła nie będą miały większego znaczenia, bo firmy rzemieślnicze, to przede wszystkim usługi i działalność wytwórcza. Tym bardziej, że zakaz nadal nie będzie obejmował piekarni, cukierni czy lodziarni, a to są jedne z nielicznych działalności, gdzie łączy się działalność wytwórczą z handlem – powiedziała nam Elżbieta Lutow, dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości Związku Rzemiosła Polskiego.

Z kolei Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu, podsumowując 2019 rok, wskazał sześć kluczowych wyzwań w handlu detalicznym, które dotyczą zarówno roku 2019, jak i 2020. - W przypadku ograniczenia handlu w niedziele sytuacja jest dynamiczna, ponieważ nie weszło ono jeszcze w życie w całości. Dlatego kompleksowa ocena będzie możliwa tak naprawdę dopiero po roku obowiązywania pełnego ograniczenia, czyli pod koniec 2020 – podkreśla.

 


Według niego, obecnie - w świetle danych, jakie docierają do PIH z różnych wywiadowni oraz z branży – wynika, że sklepy do około 100 mkw., które mogą działać w niedziele na podstawie przewidzianych przez ustawę wyłączeń, w szczególności w oparciu o wyłączenie pozwalające właścicielowi stanąć za ladą, w sporej części odnalazły się w nowej rzeczywistości legislacyjnej. Większe sklepy (z reguły powyżej 100 mkw.), które z wyłączeń skorzystać nie mogą i muszą być zamknięte w niedziele, osiągają gorsze wyniki niż przed wprowadzeniem ograniczenia.

 

Konieczna definicja pomocy rodziny

- Przyczynia się do tego dodatkowo agresywna polityka marketingowa sieci dyskontowych mająca na celu wyrobienie w konsumentach nawyku dokonywania zakupów w piątek i w sobotę właśnie w dyskontach – mówi prezes PIH.

 


Zdaniem Waldemara Nowakowskiego, mankamentem ustawy wydaje się brak odpowiedniego zdefiniowania w treści ustawy pomocy rodziny, która to definicja wyraźnie wskazałaby, kto konkretnie może takiej pomocy udzielać przedsiębiorcy.

- Takie definicje w polskim prawie istnieją i ich zaadaptowanie do ustawy poprawiłoby sytuację mniejszych i średnich sklepów - uważa Nowakowski.

Oto niedziele handlowe w 2020 roku:

  • 26 stycznia 2020,
  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.