Potrzeby rynku pracy w ostatnich latach znacząco się zmieniły. Rynek pracownika skłania do pytania o to, czy urzędy pracy są jeszcze potrzebne, a już na pewno wymaga ich reorganizacji. Odpowiedzią miała być nowa ustawa o rynku pracy, którą w wakacje przekazano do konsultacji.

Czytaj opinię Moniki Fedorczuk o projekcie nowej ustawy o rynku pracy: Miała być rewolucja na rynku pracy, a będą tylko poprawki >

Proponowane zmiany

Mówiąc o głównych celach nowej ustawy, minister Elżbieta Rafalska na pierwszym miejscu wymieniała zwiększenie elastyczności działania urzędów pracy, ale zmian zaplanowano więcej, m.in.:

Pracodawcy szczególnie czekali na zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Brak rąk na polskim rynku pracy sprawia, że chętnie sięgają po tę grupę.

Konsultacje były za krótkie

Organizacje, które uczestniczyły w konsultacjach, chwaliły pomysł przygotowania nowej ustawy, zamiast nowelizacji dotychczasowej. - Obecna ustawa, na skutek wielu nowelizacji stała się nieczytelna zarówno dla urzędów pracy, pracodawców, agencji pracy (agencji zatrudnienia), jak i dla beneficjentów instytucji, które zostały nią wprowadzone - zwracał uwagę m.in. Business Centre Club.

Krytykowano jednak prowadzenie konsultacji w środku wakacji i w krótkim czasie. - Ministerstwo nie sygnalizowało, że pracuje nad projektem, w prace nad nim nie został włączony Podzespół ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego, którego głównym celem było przygotowanie rozwiązań dla rynku pracy. Podejście ministerstwa jest dla nas niezrozumiałe. Projekt ujrzał światło dzienne dość niespodziewanie, 29 czerwca. Dokument z uzasadnieniem liczy niemal 300 stron, więc trzydzieści dni na wyczerpujące odniesienie się do niego jest czasem zdecydowanie nie wystarczającym – mówi Karina Knyż-Grzywa, dyrektor biura Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. – Naszym zdaniem w ten sposób Ministerstwo nie dało szans na rzetelne konsultacje społeczne tego projektu - dodaje. Podobne zastrzeżenia mieli Pracodawcy RP. Zwracali uwagę, że pomijanie Rady Dialogu Społecznego przy przygotowaniu i procedowaniu tak ważnej regulacji to jawne łamanie zasad dialogu społecznego.

Zmiany będą, ale nie teraz

Jak ustaliło Prawo.pl, planowana na 1 stycznia 2019 roku data wejścia w życie przepisów ulegnie przesunięciu. Ze względu na liczne uwagi wpływające m.in. od urzędów pracy, projekt ustawy o rynku pracy został skierowany ponownie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w celu dalszego procedowania i analizy.

 

 

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Kadry:

Dofinansowania dla pracodawcy z urzędu pracy >

Staż z urzędu pracy >

Wszystko co trzeba wiedzieć o zatrudnieniu stażysty >

Prace interwencyjne i roboty publiczne >

Zatrudnienie cudzoziemca >

Badania profilaktyczne i szkolenia BHP stażystów >