Przygotowani do Brexitu

Dyskusja nad projektem uchwały Rady Ministrów dotyczącej zatwierdzenia "Programu przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia Umowy o wystąpieniu" znalazła się w programie wtorkowego posiedzenia na wniosek MSZ.

- Przygotowujemy rozwiązania na wejście tzw. twardego Brexitu. Musimy dokonać zmian także w naszych ustawodawstwie. Rozwiązać kwestie związane choćby z zabezpieczeniem społecznym i koordynacją systemów. Dotyczy to również wielu rozwiązań z zakresu rynku pracy. To funkcjonowało w sposób oczywisty w ramach UE. Do końca nie mamy jeszcze pewności jak będzie wyglądał ostateczny kształt Brexitu - powiedział Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

 


Ułatwić Brytyjczykom pozostanie w Polsce

We wtorek rząd zajmie się również przepisami, które w razie tzw. bezumownego brexitu ułatwią Brytyjczykom pozostanie w Polsce. W projekcie znalazły się m.in. przepisy dot. zasiłku dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii i Polaków, którzy pracowali na terenie Wielkiej Brytanii.

Na podstawie nowych przepisów obywatele Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali wcześniej swój pobyt w Polsce, będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury uzyskania prawa pobytu czasowego lub pobytu stałego po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE bez umowy brexitowej.

Rejestracja pobytu w Polsce przez obywateli Unii Europejskiej jest obowiązkowa, gdy trwa on dłużej niż trzy miesiące. Natomiast członkowie ich rodzin, którzy nie są obywatelami UE, mają obowiązek uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE.

Projekt zakłada m.in. ustanowienie okresu, w jakim pobyt obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin w Polsce bezpośrednio po dacie Brexitu będzie uznawany za legalny. Określa także podstawy prawne dla udzielenia im zezwoleń na pobyt czasowy i stały, uzależniając to od dysponowania 29 marca 2019 r. prawem pobytu lub prawem stałego pobytu.

 

Projekt przewiduje również domniemanie posiadania jednego z takich praw przez osoby będące właścicielami w dniu 29 marca ważnych dokumentów wydawanych przez polskie organy obywatelom Unii Europejskiej i członkom ich rodzin.

W połowie marca w Izbie Gmin ponownie odbędą się głosowania nad porozumieniem z UE ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Premier Theresa May kategorycznie odrzuca możliwość nowego referendum, jednak w ubiegłym tygodniu zapowiedziała, że w razie porażki jej projektu w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu posłowie otrzymają prawo wyboru pomiędzy Brexitem bez umowy lub opóźnieniem opuszczenia Wspólnoty.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

Czytaj też: Rząd chce ściągnąć Polaków z Wlk. Brytanii do kraju >>>