Znamy pierwsze prognozy na rok 2015 r.>>>

Barometr Perspektyw Zatrudnienia to okresowe badanie przeprowadzane przez agencję Manpower. 750 przedsiębiorców z Polski i ponad 65 000 z całego świata odpowiedziało na pytania dotyczące przewidywanych zmian w poziomie zatrudnienia firmy. Jak wynika z raportu, polscy pracodawcy po raz siódmy z rzędu deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników. Prognoza zatrudnienia netto na pierwszy kwartał 2015 wynosi +5%.

 

Raport potwierdza to, co wynika już od pewnego czasu z badań Głównego Urzędu Statystycznego – z każdym miesiącem bezrobocie w Polsce maleje. Optymizm pracodawców może wskazywać na to, że bieżący trend ma szansę utrzymać się dłużej i zapewnić nam okres stabilnej poprawy na rynku pracy– mówi Marcin Kotus, współzałożyciel Feender.com.

Według badania, największy optymizm co do wzrostu zatrudnienia notuje się w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 osób (+11%), najmniejszy: w małych firmach zatrudniających od 10 do 45 pracowników (0%). Badanie wyróżniło też poszczególne sektory rynku – najczęściej nowych pracowników będą poszukiwać przedstawiciele branży przemysłowej (+9%) oraz handlu (+9%).

Zobacz takze: Młodzi bezrobotni mogą liczyć na wsparcie

Raport dostarcza informacji o przewidywanych wzrostach zatrudnienia nie tylko w Polsce. Badanie objęło rynki pracy w 42 krajach. W 38 z nich pracodawcy spodziewają się wzrostu zatrudnienia.

W pierwszym kwartale 2015 roku na światowym rynku pracy będzie utrzymywał się klimat umiarkowanego optymizmu. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 22 z 42 badanych krajach i terytoriach, a osłabieniu w 12. – podaje Kotus – Natomiast w ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano na 24 rynkach a spadek jedynie na 13. Najbardziej pozytywne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia w ciągu I kwartału 2015 r. deklarują pracodawcy w Indiach, na Tajwanie i w Nowej Zelandii. Oznacza to, że młodzi ludzie rozważający podjęcie pracy lub stażu za granicą powinni rozważyć państwa będące mniej popularnymi miejscami emigracji zarobkowej Polaków. –  ocenia przedstawiciel Feender.com.

Państwa, w których prognoza dla nadchodzących miesięcy jest ujemna to: Finlandia, Włochy, Holandia i Szwajcaria. Są to jednocześnie jedyne ujemne prognozy odnotowane w tej edycji badania.

Zobacz także: Zmiany w prawie pracy w 2015 r. Czy wiesz co Cię czeka?

Jak zauważają przedstawiciele serwisu pracy i staży Feender.com, stabilny wzrost poziomu zatrudnienia to bardzo dobra wiadomość dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Wyższy poziom zatrudnienia na rynku oznacza dla większości firm konieczność zmiany podejścia do rekrutacji. Firmy będą wciąż starały się zatrudniać osoby z odpowiednim doświadczeniem i nabytymi wcześniej umiejętnościami wymaganymi na oferowanym stanowisku, jednak o najlepszych kandydatów będzie się starać więcej pracodawców. Część firm będzie więc zmuszona zatrudniać pracowników, którzy nie spełniają ich wymagań w 100%, jednak wykazują się innymi zaletami, takimi jak zaangażowanie w wykonywaną pracę i chęć rozwoju – podsumowuje Marcin Kotus.