Mimo, że oficjalnie o "matczyne emerytury" można się starać od 1 marca, to do ZUS od połowy lutego wpłynęło już ponad 4 tys. wniosków.
Matczyna emerytura to rodzicielskie świadczenie uzupełniające
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest emeryturą w rozumieniu prawnym. – To nie jest emerytura, ani dodatek do emerytury. To jest specjalne nieskładkowe świadczenie pieniężne o charakterze uznaniowym, które jest przyznawane przez prezesa KRUS i ZUS na podstawie decyzji administracyjnej – powiedziała.
Będzie można się odwołać
Jak podkreśliła, każdy wniosek o przyznanie świadczenia będzie rozpatrywany indywidualnie, gdyż przy rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym w przeciwieństwie do innych świadczeń wypłacanych przez ZUS nie ma ostrych i jednolitych kryteriów. – W odróżnieniu od innych świadczeń przyznawanych przez ZUS, od decyzji przyznającej lub odmawiającej prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie się można odwołać do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który co do zasady może nakazać ponowne rozpatrzenie sprawy, ale samodzielnie nie może zmienić decyzji wydanej przez ZUS lub KRUS – wyjaśniła prof. Uścińska.
ZUS zbada sytuację dochodową wnioskodawcy
Szefowa ZUS zwróciła uwagę, że rozpatrując wnioski trzeba dość kompleksowo zbadać sytuację dochodową danej osoby. – Przede wszystkim przygotowaliśmy formularz wniosku oraz oświadczenia, w którym każdy wnioskujący wskaże okoliczności dotyczące jego dochodów własnych. Pytamy w nim o różne możliwe świadczenia i różne możliwe źródła dochodu. Na koniec każdy będzie mógł dodać od siebie informacje, które uważa, że mogą być istotne przy rozpatrywaniu wniosku. Oczywiście Zakład będzie mógł posiłkować się danymi z urzędu skarbowego oraz gminy. Jeżeli osoba wnioskująca posiada dokumenty, które mogą być istotne dla sprawy z punktu widzenia źródeł utrzymania, to na pewno warto takie dokumenty złożyć wraz z wnioskiem – mówiła prezes ZUS.
Świadczenie będzie przyznawane na wniosek
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca): Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej. ZUS i KRUS będą sprawdzać m.in. sytuację dochodową danej osoby. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Od marca będzie ona wynosiła 1100 zł brutto.
Świadczenie nie będzie przysługiwać osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci, np. ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności.
Świadczenie „Mama plus” także dla ojców
O świadczenie mogą starać się matki, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat). Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci (po osiągnięciu 65 lat), w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.
Prawo do świadczenia uzupełniającego mają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Osoby takie będą musiały dołączyć do wniosku orzeczenie sądu o powierzeniu im sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem.
Świadczenie może być przyznane:
- matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
- ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.
Świadczenie może być przyznane osobom zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadającym po ukończeniu 16 roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres co najmniej 10 lat. Wnioskować o nie będą mogli obywatele RP, osoby posiadające prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski oraz legalnie u nas przebywający cudzoziemcy.
Czytaj też: Rafalska: ZUS w 30 dni rozpatrzy wniosek o "Matczyną emeryturę">>>>