Strona w grudniu 2017 r. zwróciła się do Komendanta Powiatowego Policji o przeprowadzenie postępowania w przedmiocie uznania lub odmowy uznania stwierdzonego u niego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wnioskodawca domagał się ustalenia też długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednocześnie żądał przyznania mu odszkodowania w kwocie 25 tys. zł. Wnioskodawca swoje żądanie ponowił w kolejnym piśmie złożonym w styczniu 2018 r. Komendant Powiatowy Policji w styczniu 2018 r. wskazał w szczególności, że wnioskodawca nie przedstawił okoliczności, z których wynikało, że schorzenie nabył w trakcie pełnienia służby. Komendant odmówił wszczęcia postępowania.

 


Bezczynność organu

Komendant Wojewódzki Policji stwierdził, że Komendant Powiatowy Policji pozostawał bezczynnym, choć stan ten nie miał charakteru rażącego. Policjant wniósł zażalenie, ale wydane postanowienie utrzymano w mocy. Wnioskodawca w maju 2019 r. złożył skargę na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji wskazując, że jego wniosek ze stycznia 2018 r. nie został rozpoznany. Na skutek skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał 24 września 2019 r. postanowienie w sprawie  o sygn. akt III SAB/Kr 101/19 (LEX nr 2721312). Sąd odrzucił skargę, bo – jak podkreślił - sprawa nie podlegała właściwości sądu administracyjnego.

 


Ponownie złożona skarga

W maju 2020 r. wnioskodawca złożył do Komendanta Wojewódzkiego Policji ponaglenie na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji. W tym samym miesiącu złożył również skargę, podnosząc że jego wniosek ze stycznia 2017 r. nie został rozpoznany. Komendant Powiatowy Policji w odpowiedzi domagał się uznania skargi jako bezzasadnej. Wskazał, że do organu nie wpłynęło pismo oznaczone powyższą datą. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił złożoną skargę.

Sąd administracyjny wskazał, że sprawa skarżącego była już przedmiotem rozpoznania przez WSA. Faktycznie skarga wnioskodawcy dotyczyła wniosku złożonego w styczniu 2018 r. Skarga ta została już rozpoznana - odrzucona przez sąd. Natomiast nawet, gdyby skarga dotyczyła innego wniosku, to i tak należało uznać ją za niedopuszczalną.

 

Odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych

Sąd administracyjny wyjaśnił, że skarżący swoje żądania w sprawie opierał na przepisach ustawy z 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz. U. z 2018 r. poz. 1448) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 26 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r. poz. 866).

- Z regulacji tych wynika, że funkcjonariusz Policji, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku albo choroby, może domagać się świadczenia odszkodowawczego. Rozstrzygnięcie w tym przedmiocie zapada w formie decyzji, co wynika z art. 34 ust. 1 ustawy. Decyzja może być zakwestionowana w odwołaniu. Taki środek rozpoznaje sąd pracy i ubezpieczeń społecznych – podkreślił WSA w Krakowie. Rozstrzygnięcie sądu zapada w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd administracyjny zwrócił jednocześnie uwagę, że strona może wnieść odwołanie do sądy pracy i ubezpieczeń społecznych nawet wówczas, jeśli decyzja w ustawowym terminie nie zostanie wydana. - Powyższe oznacza, że skarga strony nie mogła być wniesiona do sądu administracyjnego – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Skarga podlegała więc odrzuceniu w oparciu o treść art. 58 par. 1 pkt 1 p.p.s.a. Na jego podstawie sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 29 czerwca 2020 r., sygn. akt III SAB/Kr 72/20, LEX nr 3024913.