Skąd pomysł na powołanie Polskiego Stowarzyszenia HR?

Stowarzyszenie zarejestrowaliśmy 29 czerwca tego roku, ale pomysł wykluwał się długo. Wcześniej, przez ponad 4 lata, działał Klub Dyrektora HR przy ośrodku THINKTANK w Warszawie, który skupiał ponad dwudziestu dyrektorów. To elitarne grono dzieliło się wiedzą, rozmawiało na różne tematy HR-owe, uczyło się od siebie nawzajem, ale doszliśmy w pewnym momencie do wniosku, że warto byłoby otworzyć się na całe środowisko HR, nie tylko biznesowe. Stąd decyzja.

Czytaj też: Sam dyrektor HR niewiele zdziała. Wsparcie zarządu jest kluczowe >

Kto może zostać członkiem PSHR?

Wymagamy doświadczenia w obszarze HR. Mogą to być specjaliści, menedżerowie, osoby z branży konsultingowej, szkoleniowej czy rekrutacyjnej. Zapraszamy profesjonalistów z obszaru HR, którzy mają minimum dwa lata doświadczenia. To jedyne kryterium, ale chcielibyśmy, żeby do Stowarzyszenia przystępowały osoby aktywne, które mogą też dać coś od siebie, dlatego każdy nowy członek musi pozyskać rekomendację dwóch członków Stowarzyszenia.

 

Są już organizacje skupiające specjalistów HR. Czy jest jeszcze miejsce dla kolejnej?

Faktycznie tak jest. Funkcjonują już podobne organizacje, ale są trzy rzeczy, które odróżniają nasze Stowarzyszenie od innych. Przede wszystkim wszyscy nasi członkowie działają społecznie. Jesteśmy w tej chwili jedyną ogólnopolską organizacją non-profit. To oznacza, że środki, które pozyskujemy, są w całości przeznaczane na działalność Stowarzyszenia.
Druga rzecz, która nas wyróżnia, to to, że chcemy realizować projekty ważne społecznie. Robiliśmy to już jako Klub Dyrektora. Zrealizowaliśmy wówczas dwa takie projekty: rodzice aktywni zawodowo oraz drugi, dotyczący zarządzania wiekiem. W ich ramach przeprowadziliśmy badania, debaty i publikacje. Planujemy kontynuację tych działań. Chcemy poprzez nie podnosić wiedzę w środowisku i pokazywać praktyczne rozwiązania, które HR może stosować.

Sprawdź w LEX: Rekrutacja i selekcja w dziale sprzedaży >

Czy pojawił się już pomysł na kolejny temat i badanie?

Tak, myślimy o kapitale zdrowia. Zamierzamy też kontynuować projekt dotyczący zarządzania wiekiem. Nasze doświadczenia pokazują, że pracodawcy wciąż nie zdają sobie sprawy, jak jest to ważne. Naprawdę niewiele firm zatrzymuje pracowników 55 plus i korzystają z zasobów, które mają.

 

Merrick Rosenberg, Daniel Silvert

Sprawdź  

Jest jeszcze jedna rzecz, która odróżnia nasze Stowarzyszenie od innych organizacji działających w obszarze HR - działamy poprzez kluby, będziemy je tworzyć w przyszłym roku. Mamy już pierwsze przyczółki w Wielkopolsce, w Krakowie i Wrocławiu. I mamy już kluby eksperckie. Obecnie działają dwa: klub budowania zaangażowania i klub prawa pracy, ale jeśli tylko członkowie Stowarzyszenia będą mieli potrzebę utworzenia kolejnych, to będą takie powstawać. Chcemy dać miejsce do dyskusji na tematy, które interesują naszych członków. Okazją do tego są również wydarzenia dotyczące tematów ważnych dla środowiska HR.

Sprawdź w LEX: Nowoczesne metody i techniki w HR >

Czy są to dopiero plany, czy może jakieś już się odbyły?

Pod koniec września zorganizowaliśmy debatę na temat współczesnych wyzwań firm i roli HR w organizacji, a na początku listopada podjęliśmy temat Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Czytaj też: Firmy potrzebują inteligentnych emocjonalnie liderów >

To chyba temat gorący obecnie w każdej firmie?

Tak, choć jeszcze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Ustawa wejdzie w życie już 1 stycznia 2019 roku i będzie wymagać dużego zaangażowania od działów personalnych. Z problemami związanymi z PPK zetknie się prędzej czy później każda firma. To program rządowy, który jest obligatoryjny, a my rozmawialiśmy o tym, jak przekonać pracowników, że to świadczenie pozapłacowe, za które płaci pracodawca, jak komunikować go pracownikom, żeby docenili, że pracodawca ten program wdraża. Temat okazał się tak ciekawy i wielowarstwowy, że będziemy go kontynuować na początku przyszłego roku, na kolejnym spotkaniu. Działy personalne już teraz mają wiele wątpliwości, a im będzie bliżej wdrożenia PPK, tym z pewnością takich pytań będzie jeszcze więcej.

Czytaj też: Pracownicy tracą pewność siebie wraz z wiekiem >

Czy organizowane przez Stowarzyszenie wydarzenia są adresowane tylko do jego członków?

Nie. Otwieramy się też na uczestników spoza PSHR. Natomiast nasi członkowie mają oczywiście pierwszeństwo. Jeśli zostają wolne miejsca, to zapraszamy też osoby z zewnątrz. Chcemy, żeby tego typu wydarzenia podnosiły poziom świadomości i wiedzy w środowisku HR oraz pozwalały rozmawiać o problemach, z którymi styka się HR. Zależy nam na ujęciu praktycznym i warsztatowym. Wiemy, że jest to bardzo potrzebne.

Sprawdź w LEX: HR business partner >

A jakie, Pani zdaniem, będą potrzeby działów personalnych w 2019 roku? Wokół jakich tematów będzie się skupiać ich uwaga?

Z uwagi na rynek pracy odwiecznym wyzwaniem dla działów personalnych jest pozyskiwanie pracowników i zatrzymywanie ekspertów i osób o wysokim potencjalne. Będziemy o tym dyskutować na naszej najbliższej debacie. Kolejnym wyzwaniem jest takie budowanie kompetencji zawodowych, specjalistycznych i menedżerskich, aby budować przewagę konkurencyjną firmy.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Analiza dokumentów kandydata >

Dyskryminacja - aspekt HRM >

Kompetencyjny opis stanowiska pracy >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go otrzymać >