Zdaniem ekspertów równouprawnienie w miejscu pracy jest korzystne dla pracodawców. -  Przemawiają za nim zarówno argumenty etyczne, jak i ekonomiczne - podkreślono.

- Mimo to, płeć pozostaje jednym z głównych powodów dyskryminacji na rynku pracy, a większość polskich pracodawców nie tylko nie prowadzi programów jej zapobiegających, ale też jej nie przestrzega. Czas, którego potrzebują zmiany w tym zakresie, działa na niekorzyść firm. Za ich przyspieszeniem przemawia ekonomia oraz codzienność kadry zarządzającej i działów HR. Wiedzą to pracodawcy, którzy już od dawna są w Polsce przykładem prowadzenia w tym obszarze dobrych praktyk - wskazano.  

Sprawdź w LEX: Czym jest dyskryminacja w stosunkach pracy i jak jej unikać? - poradnik krok po kroku >

 

Kobiety sprawdzają się w pracy

– Kobiety świetnie odnajdują się w naszym wielokulturowym środowisku pracy, które bazuje na relacyjności, ścisłej komunikacji i współpracy, – skomentowała Karolina Staniewska, menedżer w KMD Poland. – Świetnie sprawdzają się w zadaniach wymagających logicznego myślenia, takich jak testowanie i programowanie, gdzie dodatkowo na pewno też pomaga im duża cierpliwość i wytrwałość. Na etapie wczesnego dzieciństwa dziewczynki i chłopcy przejawiają podobne zdolności matematyczne. To wychowanie i stereotypy powodują, że gdzieś dalej w edukacji dziewczynki porzucają tą ścieżkę. Natomiast te, które już przez nią przejdą, nie dość że mają podobny poziom kompetencji programistycznych, to jeszcze cechuje ich upartość i umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu - dodała.

 


Z kolei Maria Kozakowska z KMD uważa, że wzrost aktywności kobiet na rynku pracy pozytywnie przekłada się na biznes. – Firma zróżnicowana jest efektywniejsza i bardziej zbliżona do potrzeb rzeczywistości oraz reguł społecznych. W Pracy ważne jest dopasowanie do zespołu nieważne czy szefową jest kobieta czy mężczyzna. Sprawdza się to w praktyce. Naszą firmę współtworzy wiele kobiet pracujących jako programiści oraz na wyższych szczeblach kierowniczych. I to bardzo dobry trend. Im większa różnorodność, tym większy dostęp do wielu różnych pomysłów i sposobów patrzenia, a, co za tym idzie, i wzrostu efektywności - podkreśliła.

Sprawdź w LEX: Różnicowanie sytuacji pracowników - dopuszczalność >

Kobiety powinny uwierzyć w siebie

Jak zaznaczyła Małgorzata Milancej z Corning Optical Communications Polska, inżynieria oraz technika są dla każdego, kto się nimi interesuje. - Nie można bać się wyzwań, warto za to wierzyć w swoje umiejętności i mieć odpowiednią samoocenę. Kobiety częściej powinny wybierać taką ścieżkę kariery. Uwierzyć w siebie. Nie patrzeć na to, czego mi brakuje, ale na to, w czym jestem dobra. Właśnie na tym trzeba się koncentrować i to rozwijać. Jeśli wybierzemy pracodawcę, który nam to umożliwi, to zbliży nas do sukcesu - dodała.  

Czytaj też: KE: Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni >>>

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Zakaz dyskryminacji w stosunkach pracy >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >

Zasada równego wynagradzania >