Komisja Wspólna Rządu i Samorządu proceduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Mniej o 20 proc.

Zgodnie z nim zmniejszony zostanie średnio o 20 proc., z zaokrągleniem do pełnych setek złotych w górę i w dół, minimalny i maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego osób zarządzających w jednostkach samorządu terytorialnego lub w związkach jednostek samorządu terytorialnego zatrudnianym na podstawie wyboru albo powołania.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia wynagrodzenie zasadnicze wójtów i burmistrzów w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców nie przekroczy 5 tys. zł, a maksymalny poziom dodatku funkcyjnego wyniesie 2,1 tys. zł. W gminach pow. 300 tys. mieszk. dodatek nie przekroczy 2,5 tys. zł. Pensja zasadnicza prezydenta Warszawy wyniesie 5,2 tys. zł, a dodatek 2,5 tys. zł.

Uposażenie zasadnicze wójtów małych gmin do 15 tys. mieszkańców wyniosą od 3,4 tys. zł do 4,7 tys., a stawki dodatku funkcyjnego 1,9 tys. zł.          

Zgodnie z uzasadnieniem projektu wykonywanie tych funkcji tak jak w przypadku posłów i senatorów oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa i powinno „spełniać standardy wymagane w życiu publicznym”. Rząd uważa też, że „obniżenie uposażeń przyniesie pozytywne skutki finansowe” i społeczne.

Co myślą samorządowcy? Czytaj dalej w serwisie samorzad.lex.pl >>

 [-DOKUMENT_HTML-]