Z opublikowanej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego informacji pt. „Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2020 r.” wynika, że w sierpniu 2020 r. w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano dalsze przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, przyjęcia w jednostkach, a także powracanie pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych. Według GUS, przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia o 0,7 proc. w porównaniu z lipcem br.(w lipcu br. w stosunku do czerwca br. zaobserwowano wzrost o 1,1 proc.). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w sierpniu br. kontynuowany był spadek przeciętnego zatrudnienia (o 1,5 proc.), lecz w mniejszym stopniu niż w poprzednim miesiącu, kiedy wynosił 2,3 proc.
Cena promocyjna: 99 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 69.3 zł
Zmiany w przeciętnym zatrudnieniu
- W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i jej wpływem na rynek pracy, od marca do maja br. odnotowano spadek przeciętnego zatrudnienia miesiąc do miesiąca, natomiast w kolejnych miesiącach 2020 r. zaczęto obserwować jego wzrost. Tak wyraźne zmiany przeciętnego zatrudnienia w trakcie roku nie występowały w poprzednich latach – podkreśla GUS.
Z informacji wynika, że w sierpniu br., w porównaniu z lipcem br., odnotowano spadek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Spowodowane było to m.in. wypłatą w poprzednim miesiącu premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń).
Według GUS, w skali roku (sierpień 2020 r. do sierpnia 2019 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 4,1 proc., a tempo wzrostu było szybsze niż obserwowane w poprzednich miesiącach r/r.
Narastająco w okresie ośmiu miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich sekcjach PKD od 0,2 proc. w sekcji „Pozostała działalność usługowa” do 9,0 proc. w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,3 proc. Spadek o 4,6 proc. odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.