Do Sejmu wpłynął właśnie projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Jego autorem jest sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. deregulacji. Projekt, który czeka na nadanie numeru druku sejmowego, przewiduje m.in. zmianę ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, a dokładnie uchylenie w art. 18c w ust. 11 punktu 6. Jak wyjaśniają autorzy projektu, celem tej zmiany jest likwidacja ograniczenia czasowego (36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy), w którym możliwe jest korzystanie z tzw. małego ZUS-u plus.

Czytaj również: Ulga na start, czyli bez składek, a więc i bez świadczeń

- Obowiązująca obecnie regulacja pomija fakt, iż wiele osób podejmuje (lub chciałoby podjąć) działalność gospodarczą w stosunkowo niewielkim zakresie. Osoby takie są jednak w stanie ją prowadzić tylko w sytuacji, w której możliwe będzie opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, korzystając z regulacji dotyczących Małego ZUS-u Plus. Natomiast w sytuacji, w której musiałyby opłacać je na zasadach ogólnych, działalność ta będzie dla nich całkowicie nieopłacalna. W konsekwencji osoby te albo w ogóle nie podejmują działalności gospodarczej albo też po 36 miesiącach jej prowadzenia są zmuszone do jej likwidacji – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj w LEX: Mały ZUS plus – niższe składki dla małych przedsiębiorców >

Zdaniem projektodawców, wejście w życie proponowanej zmiany skutkować będzie podejmowaniem przez dodatkowe osoby niewielkich działalności gospodarczych i kontynuowaniem takiej działalności przez osoby, które już ją podjęły, ale nie chcą (bądź nie są w stanie) rozwinąć jej do takich rozmiarów, by uzyskiwane dochody pozwoliły na opłacanie składek ZUS na zasadach ogólnych. Zmiana ta będzie przyczyniać się do rozwoju przedsiębiorczości i wzrostu gospodarczego.

Ustawa ma, co do zasady, wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Sprawdź w LEX: 

Czy osoba fizyczna będąca rencistą, która zakłada działalność gospodarczą, może korzystać z ulgi na start, a potem przez 24 miesiące płacić preferencyjne składki? >

Czy w przypadku zbiegu tytułów ubezpieczeń z działalności gospodarczej oraz kilku umów zleceń mogę wciąż opłacać składki społeczne z działalności gospodarczej, a nie z umów zleceń? >

Czy jeżeli ubezpieczony został zarejestrowany do małego ZUS plus z opóźnieniem to ma do tej ulgi prawo? >