Dzięki lekturze numeru dowiedzą się Państwo jakie firmy są liderami employer brandingu, jak budować zaangażowanie pracowników i co się tu sprawdza w branży farmaceutycznej oraz jak zbudować organizację pełną synergii pomiędzy tym, czym można nazwać jej DNA a zaangażowaniem i kompetencjami jej członków oraz liderów. Z rozmowy z Hilary Oliver, członkiem globalnego zarządu ICF poznają Państwo jakich zmian można się spodziewać w coachingu oraz jak rozpoznać profesjonalnego coacha. W dziale raporty zapraszamy do lektury artykułu prezentującego zagadnienia, które w ostatnich latach zdominowały wizerunek działu personalnego oraz tekstu prezentującego powody odejść kadry menedżerskiej z firmy. Ponadto w numerze znajdą Państwo podpowiedzi jakie kompetencje powinien posiadać profesjonalny mentor, w jaki sposób budować przewagę firmy opierając ją na zarządzaniu talentami oraz czy Państwa organizacja generuje utajone koszty i jak sobie z tym problemem poradzić. Zapraszamy również do lektury case’u KGHM prezentującego efekty programu „Bądź zdrowy z wyboru”. Podpowiemy również jak efektywnie zintegrować zespoły po przeprowadzonej w organizacji zmianie oraz jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Czytelnicy poznają również odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.
W dziale „Nowości” znajdą zaś Państwo wybrane przez redakcję najciekawsze pozycje książkowe z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi i rozwoju, które ukazały się ostatnio na rynku oraz krótką ich recenzję.

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie
Profinfo.pl >>>

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Od czego zależy sukces rekrutacji i adaptacji? 
Skuteczna rekrutacja i selekcja kandydatów są kluczowe dla zapewnienia potencjału kadrowego organizacji. Nie wystarczy już zatrudnienie dobrych pracowników, wymagane jest przyciąganie i wybieranie najlepszych, a następnie odpowiednia ich adaptacja w organizacji.

Fokus na kluczowej grupie kandydatów
Aon Hewitt od 10 lat bada praktyki HR polskich przedsiębiorstw. Organizacje, które tworzą angażujące środowiska pracy, nagradzane są tytułem „Najlepszego Pracodawcy”. Firmy te wyróżnia również skuteczna rekrutacja. Co robią inaczej?

Pozbądź się stereotypów
W obliczu decyzji o zatrudnieniu w firmie osób niepełnosprawnych rekruterzy często stają przed wyzwaniem: w jaki sposób i gdzie poszukiwać kandydatów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności? Kolejne dotyczy umiejętności przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, rozmowy o niepełnosprawności, zachowania w stosunku do niepełnosprawnego kandydata.

Niedopasowanie to wYzwanie 
Czy pokolenie Y wie, czego chce? Raczej eksperymentuje. Aż połowa wchodzących na rynek pracy dwudziestokilkulatków podejmuje pracę z przypadku. Dla pracodawców to ostrzeżenie – to na nich spoczywa konieczność dopasowania pracownika do stanowiska.

Jak znaleźć kompetentnych pracowników? 
Sam proces pozyskania odpowiedniej kadry jest trudny, czasochłonny i kosztowny. Kiedy korzystniejsze jest prowadzenie tego procesu samodzielnie przez dział HR, a kiedy przez niezależną firmę? Jakie są plusy i minusy każdego sposobu?

Dział: Ludzie i Wydarzenia

Przyszłość coachingu

Profesjonalny coach nigdy nie przestaje się doskonalić. Często charakteryzuje go nienasycona ciekawość, dzięki czemu nie tylko dba o własny rozwój, lecz także wspiera swoich klientów, aby byli równie ciekawi samych siebie  – podkreśla Hilary Oliver, członek globalnego zarządu ICF.

Coaching – dylematy i wyzwania
Jakie zmiany zachodzą w zakresie coachingu i trenerstwa? Jakie szanse rysują się w tym obszarze? Odpowiedzi na te pytania poszukiwano podczas IV już edycji konferencji Trenersko-Coachingowej „PROFECTUS”, która odbyła się w dniach 30–31 maja 2015 r. pod hasłem „Szkolenia i coaching – w poszukiwaniu granic i możliwości”.

Wizja samego siebie
– czynnik sukcesu liderów i organizacji 

Wielką umiejętnością jest zbudowanie organizacji wyjątkowej, pełnej synergii pomiędzy tym, czym można nazwać DNA organizacji a zaangażowaniem i kompetencjami jej członków oraz liderów. Marcin Czyczerski – dziś dyrektor zarządzający w firmie będącej czołowym producentem komponentów dla branży motoryzacyjnej – mówi: „myślę, że nie byłbym tym, kim jestem bez tej organizacji i ona nie byłaby tym samym beze mnie. Wiem też, że to samo może powiedzieć o sobie każdy w naszej firmie. To dobrze, to potwierdza, że się rozwijamy, współpracujemy, i że nam zależy”.

HR ma co robić
Jak budować zaangażowanie w firmach z branży farmaceutycznej? W jaki sposób wykorzystać doświadczenia tych firm w motywowaniu pracowników w innych sektorach? Jakie działania motywacyjne podejmowane wśród najlepszych pracodawców w Polsce można zastosować w swojej firmie? Na te m.in. pytania można było znaleźć odpowiedzi podczas majowego Śniadania HR poświęconego trendom w tym obszarze.

Szczerość i autentyczność
Jego zdaniem, w ludziach tkwi olbrzymi, niewykorzystany potencjał. Globalizacja i korporacje wychodzą najczęściej z założenia, że człowiek jest słabym ogniwem, a czynnik ludzki działa na szkodę efektywności. Z jego punktu widzenia należy na to spojrzeć z innej perspektywy. Indywidualność i godność człowieka nie mogą być pomijane. Tworzymy świat dla ludzi, a nie odwrotnie – rozmowa z Robertem Zagożdżonem, twórcą filozofii Soul of Business, wizjonerem, life coachem, przedsiębiorcą.

Liderzy employer brandingu
Jakie są trendy europejskiego i polskiego employer brandingu? Jak stać się atrakcyjnym pracodawcą dla informatyków? Kto w ostatnim roku prowadził najlepsze działania employer brandingowe? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź podczas konferencji Employer Branding Management Summit 2015, która odbyła się 2 czerwca w Warszawie.

Dział: Raport

Czarne konie HR-u 

Rekrutacja, szkolenia, rozwój, employer branding, to zagadnienia, które zdominowały wizerunek działu personalnego ostatnich kilku lat. Jak przyciągnąć najlepszych? Jak wyłowić talenty? Jak mierzyć efektywność szkoleń?

W poszukiwaniu powodów odejść
kadry menedżerskiej z firmy

Kryzys rosyjsko-ukraiński, wzrost zagrożenia radykalnymi odłamami islamu oraz sytuacja związana z kursem franka, to tylko niektóre z wydarzeń i zjawisk makroekonomicznych potęgujących poczucie braku przewidywalności, a w konsekwencji naturalny wzrost niepewności pracowników.

Dział: HRM

Kompetencje profesjonalnego mentora

Wraz ze wzrostem znaczenia programów mentoringu w organizacjach działających na rynku polskim, coraz częściej pojawia się pytanie, jakie kompetencje powinien posiadać profesjonalny mentor. Odpowiedź nie jest prosta – wiele zależy od rodzaju relacji, w tym zwłaszcza od tego, z jakim rodzajem mentoringu mamy do czynienia.

Chcesz mieć przewagę – zadbaj o talenty
W dzisiejszych czasach coraz trudniej utrzymać przewagę konkurencyjną firmy, ale wciąż w Polsce są obszary, w których nowoczesna technologia może radykalnie pomóc w prowadzeniu biznesu.

Czy i Twoja firma generuje utajone koszty?
Naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jaka siła i potencjał tkwi w pracownikach. Ten sam 100-osobowy zespół może nam przynieść w ciągu roku ponad milion złotych dodatkowego zysku lub tyle samo straty, zakładając, że średnia pensja wynosi w nim 3000 zł brutto. I od nas to tylko zależy.

Dział: Edukacja i rozwój

Tu biega o Twoje zdrowie

Praca w branży górniczej ze względu na swoją specyfikę wymaga szczególnej dbałości o zdrowie. Górnicy z kopalni „Rudna”, należącej do KGHM, wraz z rodzinami biorą udział w programie „Bądź zdrowy z wyboru”, promującym aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia dla zachowania równowagi między życiem osobistym a zawodowym.

Ten typ tak ma. Docieranie się zespołów
po zmianie struktury w pionie IT
Poczty Polskiej

Jak efektywnie zintegrować zespoły po przeprowadzonej w organizacji zmianie? Jak sprawić, by pracownicy lepiej rozumieli swoje relacje ze współpracownikami i jak skuteczniej dopasowywać zadania do predyspozycji pracowników?

Prawo
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – poradnik na przykładach

Zgodnie z fundamentalną zasadą za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Na podstawę wymiaru tego wynagrodzenia składają się stałe i zmienne jego składniki. Jak je prawidłowo wyliczyć?

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi