Wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie przedstawiła w środę Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności podczas prac nad tzw. drugą tarczą antykryzysową dla branży turystycznej. Z kolei w czwartek senatorowie zdecydowali, że zapis gwarantujący ochronę świadczeń kobiet w ciąży zostanie zaproponowany do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Sprawdź również książkę: Dystrybucja ubezpieczeń. Komentarz >>


Senat poprawia błąd ustawodawcy

Jak wyjaśniała podczas posiedzenia komisji senator KO Magdalena Kochan, w inicjatywie chodzi o zapobieżenie np. sytuacji, w której kobiecie w ciąży przebywającej na urlopie zdrowotnym w związku z pandemią obniżono wymiar czasu pracy, co w konsekwencji skutkuje obniżonym świadczeniem po urodzeniu dziecka bądź krótszym urlopem macierzyńskim. Senacki projekt ma usunąć negatywne skutki stosowania przepisów zawartych w jednej z tarcz antykryzysowych. W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że nieświadomie spowodowano, że możliwe jest odgórne obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika.

Niekorzystna zmiana powoduje w niektórych przypadkach konieczność ponownego wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku pracownika. Nowe wyliczenie obejmuje jedynie pensje uzyskaną w miesiącu, w którym doszło do zmniejszenia wymiaru czasu pracy, a nie dwunastomiesięczne przeciętne wynagrodzenie danego pracownika, obejmujące uzyskane przez niego premie i prowizje.

Senacki projekt zakłada m.in., że przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia pieniężnego z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługującego osobie, której wymiar czasu pracy został obniżony na podstawie ustawy w sprawie COVID-19, będzie uwzględniane wynagrodzenie w wysokości ustalonej dla wymiaru czasu pracy obowiązującego przed jego obniżeniem. Zgodnie z projektem w terminie trzech miesięcy od wejścia ustawy, podstawa wymiaru świadczenia pieniężnego, podlega z urzędu ponownemu ustaleniu za okres pobierania tego świadczenia na podstawie przepisów dotychczasowych.

Czytaj również: Rząd chce poprawić sytuację matek, łamiąc przy tym konstytucję