Minister rodziny i polityki społecznej we wtorek w Polskim Radiu 24 mówiła o spotkaniu ministrów pracy państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie, na którym podsumowano sytuację po pandemii koronawirusa oraz omówiono plan działań na przyszłość.

Praca zdalna - rozwiązanie nie tylko na czas COVID

Maląg przypomniała, że w Polsce możliwość pracy zdalnej została wprowadzona na mocy ustawy covidowej. Wskazała, że przepisy dotyczące pracy zdalnej nadal obowiązują. - Pracodawcy mogą nadal jak najbardziej je stosować. Dziś funkcjonuje ona na takiej zasadzie, że pracodawca może ją zlecić w związku z sytuacją epidemiczną swojemu pracownikowi - powiedziała.

Zobacz procedurę w LEX: Zasady wykonywania pracy zdalnej w okresie stanu epidemii >

Jednocześnie poinformowała, że trwają prace nad wpisaniem pracy zdalnej na stałe do Kodeksu Pracy. - Proces prac jest zaawansowany - dodała. - Chcemy uporządkować, wprowadzić na stałe pracę zdalną do Kodeksu Pracy. Toczyły się prace legislacyjne, wypracowane zostały rozwiązania wspólne ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców. I ten proces legislacyjny (...) teraz intensywnie ruszy i do Kodeksu Pracy praca zdalna zostanie wpisana - powiedziała.

- Zakładamy, że wpisanie do Kodeksu Pracy będzie obowiązywało po zakończeniu epidemii plus trzy miesiące. Będzie dłuższe vacatio legis, żeby zarówno strona społeczna, a przede wszystkim pracodawcy, mogli przygotować się - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej.

Czytaj w LEX: Okiem ID-a: ochrona danych osobowych przy pracy zdalnej  >

Jak mówiła, skoro praca zdalna ma zostać wpisana na stałe do Kodeksu Pracy, to będzie musiało być wypracowane porozumienie z pracownikiem: czy podczas zawierania umowy, czy też w momencie, gdy będziemy chcieli wprowadzić prace zdalną. Wskazała także na to, że, jeśli w danym zakładzie pracy jest organizacja związkowa, to trzeba będzie wypracować z nią porozumienie w tym zakresie. - Chcemy dać czas stronom, by się przygotować - zaznaczyła.

Czytaj też: Związkowcy żądają od firm zbyt wielu danych >

Obecnie praca zdalna możliwa jest na mocy tzw. ustawy covidowej z 2 marca ub.r. Zapisano w niej, że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).

Zobacz w LEX: Praca zdalna - zarządzanie zespołem zdalnym - szkolenie online >

W maju tego roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zawierający zapisy dotyczące pracy zdalnej. W lipcu do konsultacji trafiła druga wersja projektu, w której uwzględniono część zgłoszonych uwag.

 

AM/PAP