Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

W myśl art. 118 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1415 z późn. zm.), funkcjonariuszowi, który wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. W razie śmierci funkcjonariusza w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby odszkodowanie otrzymują pozostali po nim członkowie rodziny (małżonek funkcjonariusza, który pozostawał z nim we wspólnym pożyciu, a w dalszej kolejności dzieci oraz rodzice funkcjonariusza, jeżeli w dniu śmierci funkcjonariusza spełniali warunki do uzyskania renty rodzinnej).
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 70% miesięcznego najniższego uposażenia zasadniczego funkcjonariusza należnego w dniu wydania decyzji w sprawie odszkodowania, za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, a w razie śmierci funkcjonariusza osobom uprawnionym przysługuje odszkodowanie w wysokości 30-krotności najniższego uposażenia zasadniczego funkcjonariusza. W przypadku, gdy nastąpi dalsze pogorszenie stanu zdrowia funkcjonariusza pozostające w związku z wypadkiem lub chorobą, które spowodowały ustalony poprzednio uszczerbek na zdrowiu, i uszczerbek ten powiększy się co najmniej o 10 punktów procentowych w ciągu 3 lat od wypadku lub choroby, jednorazowe odszkodowanie zwiększa się o 70% najniższego uposażenia zasadniczego funkcjonariusza za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, przewyższający procent, według którego było ustalone odszkodowanie.

Zobacz także: Nowe rozporządzenie ws. ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Służby Więziennej>>

Wykaz chorób, z tytułu których funkcjonariuszowi Służby Więziennej przysługuje jednorazowe odszkodowanie, został zawarty w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 sierpnia 2010 r. o tym samym tytule (Dz. U. Nr 147, poz. 989 z późn. zm.), natomiast zasady wypłaty odszkodowań uregulowano w przepisach rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 lipca 2010 r. w sprawie postępowania dotyczącego przyznawania odszkodowań i zwrotu kosztów zaopatrzenia w wyroby medyczne funkcjonariuszom Służby Więziennej (Dz. U. Nr 142, poz. 957).
Przytoczone przepisy wskazują, że organem odszkodowawczym właściwym w sprawach przyznawania odszkodowań oraz zwrotu kosztów zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze w stosunku do:
1. funkcjonariusza Służby Więziennej, który pełnił stale służbę i pobierał uposażenie w dniu wypadku albo w dniu ustalenia przez komisję lekarską stopnia uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby, w podległej mu jednostce organizacyjnej Służby Więziennej,
2. funkcjonariusza, który pełnił ostatnio służbę w podległej mu jednostce organizacyjnej, jeżeli stopień uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku lub choroby został ustalony po zwolnieniu ze służby lub śmierć wskutek wypadku lub choroby nastąpiła po zwolnieniu ze służby
– jest kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.
Postępowanie w sprawie przyznania odszkodowań wszczyna się z urzędu lub na podstawie wniosku funkcjonariusza lub innej osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowań.
Organ bada i ocenia sprawę na podstawie całokształtu dowodów oraz oświadczeń funkcjonariusza, innych osób uprawnionych do odszkodowania lub osób będących świadkami zdarzenia, które stało się podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia prawa do odszkodowania, a następnie – w razie ustalenia, że zgłoszona choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby – organ odszkodowawczy kieruje funkcjonariusza do komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu wskutek tego wypadku lub choroby.
Z uwagi na to, że nadciśnienie tętnicze z powikłaniami wielonarządowymi zostało ujęte w wykazie chorób, z tytułu których funkcjonariuszowi Służby Więziennej przysługuje jednorazowe odszkodowanie, były już funkcjonariusz tej służby, u którego zdiagnozowano taką chorobę, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tego tytułu, o ile stwierdzone zostanie, że dane schorzenie faktycznie ma związek z pełnioną przez niego służbą.

Zobacz także: Więcej uprawnień dla Służby Więziennej>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.

Dowiedz się więcej z książki
Jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł