Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że Zakład wykonuje obecnie gigantyczną pracę w związku z prowadzeniem tarczy antykryzysowej. - ZUS pracuje na pełnych obrotach udzielając wsparcia w postaci zwolnienia ze składek i świadczenia postojowego poszkodowanym pandemią. To olbrzymia grupa ludzi, która w tym trudnym czasie epidemii potrzebuje naszej pomocy. Wnioski składane do ZUS liczone są nie w setkach tysięcy, ale w milionach. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pieniądze trafiły do uprawnionych osób jak najszybciej – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. I dodaje: Zachęcam do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób założyć profil na PUE oraz złożyć wniosek o pomoc, można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Dzięki platformie załatwimy większość spraw z ZUS nie wychodząc z domu.  

- Ponad 1,8 mld złotych wypłacono osobom prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Pomoc trafiła do prawie 1 mln osób.

 


Jak podkreśla prezes Zakładu, w ostatnich miesiącach bardzo mocno wzrosła liczba założonych profili na PUE.  - To nas bardzo cieszy. W marcu założono ponad 112 tys. profili, w kwietniu było to już ponad 269 tys. Dla porównania w lutym zanotowaliśmy niecałe 70 tys. nowych użytkowników – wskazuje prof. Uścińska.

W przypadku wątpliwości dotyczących wniosku, ZUS wdroży postępowanie wyjaśniające. Zakład skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie w celu wyjaśnienia sprawy.

 


Kto może liczyć na postojowe?

Zgodnie z przepisami do świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia. Aby otrzymać pomoc należy spełnić kilka warunków. Wykazać m.in. 15-procentowy spadek przychodu – przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.
Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca.