W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej, czyli nowelizacją ustawy w sprawie COVID-19 (druk sejmowy nr 704). Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad br.

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź w LEX: Czy osoba fizyczna, która zakończyła prowadzenie działalności gospodarczej może się starać o umorzenie niezapłaconych składek do ZUS? >

Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

Sprawdź w LEX: Czy w kontaktach z ZUS-em przedsiębiorca może skorzystać z instytucji prawnej czynnego żalu albo z podobnej procedury? >

 


Wniosek o odroczenie

- Nasza propozycja dotycząca składania wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku płatnicy działający w branżach, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy branżowej (zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach Senatu) nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie ostatecznego kształtu przepisów. Podobna sytuacja wystąpiła na wiosnę i wtedy również ZUS podpowiadał, jak w prosty sposób zdjąć z siebie niepewność co do docelowego stanu prawnego – wyjaśnia Paweł Żebrowski.

Zobacz procedurę w LEX: Rozłożenie na raty należności z tytułu składek ZUS >

W środę, 9 grudnia rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu, na którym mają zostać rozpatrzone poprawki Senatu do tej ustawy. Jeśli posłowie przegłosowaliby je od razu pierwszego dnia obrad, a prezydent podpisał ustawę, która następnie - jeszcze tego samego dnia – zostałaby opublikowana w Dzienniku Ustaw – to przedsiębiorcy mogliby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne bez składania wniosku do ZUS. To wymaga jednak trzymania "ręki na pulsie" i sprawdzania Dziennika Ustaw.