Obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 przewiduje wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie od 1 do 20 września. Rząd ma możliwość przedłużenia okresu wypłacania tego świadczenia w drodze właśnie rozporządzenia. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dziś ma zapaść decyzja o tym, czy zasiłek ten zostanie przedłużony. Z naszych informacji wynika, że tak.

Czytaj również: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie od 1 do 20 września>>
 

Tymczasem z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w okresie od 9 marca do 11 września 2020 r. do oddziałów ZUS wpłynęło 1 355 959  wniosków o dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Do 11 września 2020 r. zrealizowano 1 317 634 wniosków, co stanowi 97 proc. wszystkich wniosków o dodatkowe zasiłki opiekuńcze, które wpłynęły na łączną kwotę 894,7 mln zł. Oznacza to, że ZUS poradził sobie z obsługą wniosków o zasiłek.

Zobacz procedurę w LEX: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, z powodu pandemii koronawirusa >

- Wszystkie wnioski staramy się rozpatrywać jak najszybciej. Pozostałe ponad 2 proc. to przede wszystkim wnioski, które wpłynęły w ostatnich tygodniach. W ich przypadku nie minął jeszcze ustawowy termin na rozpatrzenie – mówi serwisowi Prawo.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.