Mimo że Wielka Brytania wciąż formalnie jest członkiem Unii Europejskiej, to widmo jej wystąpienia ze wspólnoty już teraz wpływa na decyzje Polaków wyjeżdżających za granicę do pracy. Jeszcze rok temu dla niemal 19 proc. Polaków rozważających emigrację w celu podjęcia pracy to właśnie Wielka Brytania była pierwszym wyborem. W ciągu ostatniego roku odsetek osób planujących wyjazd do Zjednoczonego Królestwa spadł aż o 16 pp. i wynosi dziś zaledwie 3 proc. - tak wynika z najnowszego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków IX”, przygotowanego przez Work Service, który w całości zostanie zaprezentowany 13 listopada br..

 

Polacy wybierają bezpieczeństwo

Zdecydowany wpływ na tę zmianę miały informacje z ostatnich miesięcy na temat zaostrzenia tamtejszej polityki migracyjnej, a także brak porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą. Narastająca niepewność wokół możliwości zarobkowych na Wyspach spowodowała znalezienie bezpieczniejszych przystani na kontynencie Europejskim. Polacy zaliczyli do nich Niemcy, kraje skandynawskie i Holandię.

Czytaj też: Rekordowe zarobki Polaków za granicą >

Niemcy wciąż liderem

Wśród najczęściej wskazywanych przez Polaków kierunków wyjazdu po raz kolejny prym wiodą Niemcy. W najnowszym badaniu Work Service taką deklarację złożyło 23,3 proc. respondentów. To wynik o 9 pp. niższy w stosunku do poprzedniej edycji raportu i wyników sprzed roku. Co ciekawe drugie miejsce zajęła Norwegia (15,6 proc.), która w stosunku do ubiegłego roku zyskała 4,2 pp.

Szwecja po raz pierwszy na podium

Jednym z największych zaskoczeń raportu okazało się trzecie miejsce na podium najczęściej wybieranych przez Polaków krajów do emigracji – Szwecja, która w historii badań nigdy nie uzyskała wskazań przekraczających 5 proc., w obecnym stała się pierwszym wyborem 14,7 proc. ankietowanych. Z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia, co naturalnie wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego.

Czytaj też: Coraz więcej zagranicznych firm poszukuje Polaków do pracy na stałe >

Najważniejsze zarobki i socjal

Atrakcyjność kierunków skandynawskich to skutek panującej niepewności wokół zatrudnienia emigrantów w Wielkiej Brytanii, która w wyniku obaw przed Brexitem spadła na 5. pozycję naszego zestawienia. Jest to wynik najniższy od 2014 roku – mówi Tomasz Ślęzak, Wiceprezes Zarządu Work Service S.A. – Z kolei Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną.  Nasze najnowsze badanie pokazuje, że nawet dla 31 proc. Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę, co naturalnie wpływa na wybór Skandynawii – dodaje Ślęzak.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Opodatkowanie dochodów z pracy wykonywanej za granicą >

Odliczanie składek zapłaconych za granicą >

Opodatkowanie dochodów uzyskanych poza granicami kraju >

Wykonywanie pracy za granicą a bhp >