Tegoroczne hasło zostało wybrane na ostatniej Międzynarodowej Konferencji Pracy, podczas której postanowiono włączyć zagadnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy do pięciu podstawowych zasad i praw w pracy. W konsekwencji Konwencja dotycząca bezpieczeństwa i zdrowia w pracy (nr 155) oraz uzupełniająca ją Konwencja dotycząca ram promocyjnych bezpieczeństwa i zdrowia w pracy (nr 187) zostały uznane za konwencje fundamentalne.

Jak poinformował Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, wybór hasła dnia upowszechnia decyzje Międzynarodowej Konferencji Pracy oraz podkreśla rosnące znaczenie zagadnień bezpieczeństwa i zdrowia w efektywnym działaniu przedsiębiorstw. Obchody dnia są dla przedstawicieli świata pracy – władz, organów kontroli, pracodawców i przedstawicieli pracowników – okazją do zastanowienia się nad przekazem konwencji oraz przeanalizowania, w jakim stopniu zawarte w nich zapisy są realizowane, przestrzegane i promowane – zarówno na poziomie krajowym, jak i przedsiębiorstw.

Czytaj w LEX: Bezpieczna praca osób świadczących pracę w formie pracy zdalnej - krok po kroku >>

Czytaj również: GUS: Więcej poszkodowanych w wypadkach przy pracy, ale wskaźnik wypadkowości spadł>>

Wypadki przy pracy

Według wstępnych danych GUS, w Polsce w 2022 r. zgłoszono około 66,6 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy (w tym 365 osób w wypadkach ciężkich i 180 osób w wypadkach śmiertelnych). Choć jest to o 3,2 proc. mniej niż w 2021 r., to nadal wypadki przy pracy stanowią poważny problem zarówno zdrowotny, ekonomiczny, jak i społeczny. Do wypadków śmiertelnych i ciężkich najczęściej dochodzi wśród osób ze stażem pracy 1 rok i mniej (w Polsce w tej grupie jest pow. 30 proc. wypadków - według GUS, 2021). Od lat dane GUS wykazują, że najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Tej tematyce poświęcona była uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, która odbyła się 27 kwietnia br., połączona z konferencją dla przedstawicieli organizacji zajmujących się m.in. zagadnieniem bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Z kolei Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy 28 kwietnia br. organizuje konferencję online pt.: „Jak pracować bezpiecznie – niezbędnik młodego pracownika”. Jest ona skierowana przede wszystkim do osób młodych, które planują rozpoczęcie pracy lub już pracują. Podczas konferencji zostaną przedstawione pożyteczne wskazówki na temat zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy dotyczące tych osób, dbania o dobre samopoczucie i o satysfakcję z pracy.

Czytaj w LEX: Bezpieczna praca na wysokości na przykładach >>

Czytaj w LEX: Kontrole organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych >>

Czytaj w LEX: Wstępna ocena zdarzenia wypadkowego na przykładach >>